Václava Parkanová je již dlouho členkou organizace Čistá duše, která pomáhá lidem s duševní nemocí uskutečnit důležité životní kroky. Václava o sobě napsala: „K Čisté duši jsem se dostala v roce 2013, na začátku druhého ročníku. Od té doby zajišťuji jak chod projektu, tak i jeho PR. Propagací se zabývám i v dalších organizacích a firmách, se kterými spolupracuji, ať už se jejich činnost týká obnovy opomíjených památek, kulturních či sociálních projektů nebo IT.“ Přečtěte si rozhovor s touto zajímavou osobností o tom, jak konkrétně pomáhá lidem s bolavou duší.

Můžete čtenářům popsat, co dělá Vaše iniciativa Čistá duše?

Už šestým rokem realizujeme kampaň Udělej krok. Vždy vybereme čtyři lidi, kteří mají duševní onemocnění a chtějí se v životě někam posunout, splnit si třeba nějaký sen, díky kterému se zlepší jejich život, a to jak v pracovní tak i osobní (třeba umělecké) rovině. Pomocí našeho webu a Facebooku pak sdílíme s veřejností jejich příběh a vysněný krok. Ve spřátelených kavárnách a pekárnách (Antonínovo pekařství, Café Jericho, Café Na půl cesty, Mlsná kavka, Klub V. Kolona) vybíráme peníze na realizaci těchto projektů prostřednictvím prodeje Smysluplné kávy nebo Smysluplných preclíků. Takto koncipovaná kampaň probíhá většinou od června do září.

Daří se Vám zlepšovat životní situaci lidem s duševní nemocí?

Zatím víceméně ano. Samozřejmě se výjimečně stane, že někdo není nakonec schopen svůj krok dotáhnout do konce nebo ho musí o nějaký čas odložit, ale za ty čtyři ročníky už se nám podařilo napomoci účastníkům k několika pěkným velkým krokům.

 

Podle čeho vybíráte, kterým lidem konkrétně pomůžete a kterým ne? Je to těžké, takto vybírat?

Zásadní pro nás je, jak je krok daného člověka reálný a nakolik je on sám  připraven ho uskutečnit. Když se nám přihlásí více zájemců se zajímavými a reálnými cíli, vybereme pro kampaň čtyři nejzajímavější a nejreálnější kroky a ostatní přihlášené zařadíme mezi náhradníky. Pokud pak vybereme více peněz nebo seženeme sponzora, podpoříme i je. Zatím se nám to většinou podařilo.

 

Můžete vypíchnout některá přání, která se Vám podařilo zrealizovat, a považujete je za ty nejzajímavější?

Ve většině případů mi kroky, které se díky kampani udály, přišly hodně zajímavé a pro dané lidi velmi prospěšné, ať už se jednalo o kurzy řezbářství, bytového designu nebo anglického jazyka. Co bych ale vypíchla, jsou kroky, kdy daný člověk chtěl svým činem pomoci dalším lidem nebo přispět k destigmatizaci tématu duševního zdraví. Podpořili jsme v minulosti dámy, které s penězi z kampaně rozjely umělecké kurzy pro lidi s hraniční poruchou osobnosti. Jiná slečna uspořádala výstavu uměleckých autoportrétů a v návaznosti na ní kolem sebe vytvořila komunitu lidí, kteří duševní zdraví nějakým způsobem řeší. Ti pak společně navázali dalšími aktivitami zaměřenými na destigmatizaci v oblasti duševního zdraví. Další mladý muž si díky kampani „Udělej krok“ prošel kurzem pro trenéry fitness a teď už přes tři roky vede tréninky pro další lidi s duševní nemocí pod křídly organizace Bona.

 

Myslíte si, že si lidé kromě podpory dobré věci vychutnají také kávu nebo preclík? Máte odezvu od lidí, že jim Vaše občerstvení chutná?

Smysluplnou kávu je možné pořídit v různých kavárnách, pekárnách a jedné restauraci, každý podnik má jinou nabídku. Ale můžu se zaručit, že všechny jsou vysoce kvalitní a určitě si tam na kávě pochutnáte. Pokud ale někdo nemá chuť na kávu, může si Smysl koupit klidně k pivu, vínu nebo třeba nakládanému hermelínu a vytvořit si tak z normálních nápojů a pokrmů ty smysluplné

 

Pojmenovali jste svou iniciativu podle slavného filmu o Johnu Nashovi „Čistá duše“? Spatřujete nějakou podobu mezi Vašimi klienty a Johnem Nashem, napadá mne třeba možnost v něčem vyniknout?

Jistě. Lidé s duševní nemocí mohou díky prožitým těžkostem nahlížet život z trochu jiného úhlu než „běžný člověk“. Často mají originálnější pohled na věc a kreativní přístup k životu. Určitě mohou společnost obohatit, přinést nové nápady a jiné pohledy…

 

Motivujete vybrané lidi, kterým chcete pomoci splnit sen, aby sami sbírku propagovali?

Můžou a nemusí. Je to na nich, jak se cítí.

 

Můžete přiblížit aktuálně probíhající ročník, třeba jeho účastníky?

Letos jsme do kampaně „Udělej krok“ vybrali další čtyři lidi s hodně zajímavým krokem, tedy plánem, čeho by chtěli v blízké budoucnosti dosáhnout.  Paleta je opravdu pestrá.

Lucie chce pomoci ovdovělému švagrovi s péčí o neteř a synovce. Aby je mohla vozit ze školy a na kroužky, potřebuje oprášit autoškolu, chystá se tedy na kondiční jízdy.

Daniel žil dlouhou dobu v zahraničí a rád by pracoval jako lektor individuálních lekcí angličtiny, chce tedy absolvovat kurz se závěrečnou zkouškou a certifikátem CAE.

Módní návrhářka Barbora se snaží uchytit na volné noze. K prodeji svých modelů potřebuje jednoduchý web s e-shopem.
Klára by ráda byla nápomocná potřebným dětem jako asistentka pedagoga a tak musí absolvovat kurz na Jaboku, kde získá patřičné vzdělání.

Všichni si samozřejmě prožili životní popad díky atace schizofrenie, deprese, či bipolární poruchy, nyní jsou stabilizovaní a snaží se smysluplně naplnit svůj život. Potenciál uspět a zmírnit předsudky společnosti mají určitě všichni a já také věřím, že se to všem také povede.

 

Původně jste byli v rámci kampaně více zaměřeni na osvětu, než na podporu konkrétních osob s duševní nemocí. Neuvažujete, že se k prvním ročníkům kampaně někdy vrátíte? Případně, máte plány sbírku někam dál posunout?

My i tuto formu vnímáme jako osvětovou. Cílem kampaně je také přinášet téma duševního zdraví do společnosti, ukazovat příběhy lidí, kterým i malá pomoc hodně změnila život. Také chceme destigmatizovat duševní nemoci. Zatím plánujeme pokračovat jako dosud, ale také se nabízí udělat po několika letech výstavu konkrétních příběhů lidí, kterým jsme pomohli. Uvidíme, kdy dozraje čas.

Copyright © 2024 - Spolek KOLUMBUS