Po celé republice probíhala potravinová sbírka pro lidi v nepříznivé finanční situaci. Dvě tuny potravin se v Praze vybraly pro lidi s duševní nemocí. Lidé s depresivními nebo úzkostnými poruchami se mohou posunout díky dramaterapeutickému semináři, který pořádá společnost Fokus Praha. 16. prosince se koná on-line beseda, díky které se posluchači dozví, jak sport pomáhá při péči o duševní zdraví.

Profesionálové v péči o duševní zdraví z Evropy se potkali virtuálně

Účastníci projektu HelpEx, jehož součástí je tvorba nadnárodních postupů vzdělávání peer konzultantů, se měli v první půli listopadu potkat v Opavě. Kvůli pandemii nového koronaviru se ale účastníci mohli potkat jen přes internet. Členové projektového týmu, sociální pracovníci pracující se skupinou osob s duševním onemocněním a takzvaní peerové se proto potkali 9. až 12. listopadu alespoň virtuálně. Díky komunikačním technologiím spolu mohli hovořit lidé z České republiky, Francie, Itálie, Německa, Polska a Malty.

 

Sbírka potravin v Praze získala pro lidi s psychickými potížemi více než dvě tuny jídla

V sobotu 21. listopadu probíhala po celé republice sbírka potravin pro charitativní účely. Ve dvou pražských hypermarketech mohli lidé darovat jídlo lidem s duševní nemocí, kteří se ocitli v nepříznivé sociální situaci. Celkem se pro tyto účely vybraly dvě tuny jídla. „Děkujeme i všem našim kolegům z Domu u Libuše, týmu Chráněného bydlení Praha a Centra duševního zdraví pro Prahu 8 za to, že celou sobotu komunikovali, sbírali, přebírali, třídili, vážili a vozili vše do skladu, odkud potraviny poputují přímo klientům,“ uvedli lidé z organizace Fokus Praha, která získané potraviny věnovala svým klientům.

 

Fokus Praha zahájí v lednu dramaterapeutický seminář

Od 1. prosince se mohou lidé přihlašovat na dramaterapeutickou skupinu pražského Fokusu. Je určena dospělým, kteří zažívají dlouhodobé potíže ve vztahu k sobě a okolí a trápí je depresivní nebo úzkostné potíže. Do skupiny se mohou hlásit i stabilizovaní lidé s psychotickou zkušeností. „V dramaterapii se spolu se slovním vyjadřováním využívá i pohyb, gestikulace a improvizovaná hra. Je to hravé, aktivní a záměrné využití dramaticko-divadelních procesů v bezpečném prostředí terapeutické skupiny. Dramaterapie podporuje emocionální růst jedince a jeho psychickou pohodu a sociální fungování,“ napsali organizátoři. Skupina poběží od ledna 2021 do června 2022. Zájemci se mohou přihlásit na adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., více informací získají na webu pořádající organizace.

 

Festival Mezi ploty připravil cyklus přednášek o duševním zdraví

Lidé, které zajímá péče o duševní zdraví, si mohli na přelomu listopadu a prosince poslechnout spoustu zajímavých přednášek na internetu. Akci organizovali pořadatelé festivalu Mezi ploty. Přednášky byly živě přenášeny prostřednictvím Facebooku, organizátoři zároveň umožnili jejich poslech ze záznamu.Depresi jsme propadli jenom na chvíli – uspořádali jsme v červnu festival v online verzi, a protože covidový tlak na českou psychiku nepolevuje ani v podzimním čase, rozhodli jsme se oslovit odborníky z řad meziplotařů, kteří Vám přijedou na pomoc,“ uvedli pořadatelé. Mezi témata přednášek patřila schizofrenie, dále například léčba básněmi, deprese, léčivé pohádky pro děti…

 

Lékaři a zdravotníci v první linii boje s pandemií mohou využít nabídku pomoci od odborníků na duševní zdraví

Národní ústav duševního zdraví nabízí osobám, které jsou zásadní v boji s aktuální pandemií, psychiatrickou konzultaci. „Vzhledem k všeobecnému nárůstu duševních onemocnění během koronavirové pandemie, zvýšené pracovní zátěži a časové vytíženosti pracovníků v první linii se lze přednostně a bez předchozího doporučení objednat na psychiatrickou konzultaci (formou osobní návštěvy) do ambulance kliniky NUDZ,“ zvou lidé z ústavu. Zájemci se mohou hlásit na e-mailové adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

 

Účastníci on-line setkání se seznámí s přínosy sportu pro duševní zdraví

„Pojďme se společně dozvědět více o tom, jak pohyb může přispívat našemu duševnímu zdraví, pohodě a kvalitě života,“ těmito slovy zvou lidé z celorepublikového Fokusu na on-line setkání, které je jedním z výstupů evropského dvouletého programu ASAL. Ten je zaměřen na souvislosti sportu a duševního zdraví. Obsahem setkání bude představení zásadních přínosů pohybových aktivit pro duševní zdraví. Účastníci budou mít příležitost diskutovat s frekventanty programu ASAL, s jeho lektorem Janem Drobným a s lidmi se zkušeností s duševní nemocí, kteří jsou zároveň aktivními sportovci. Zájemci se musí zaregistrovat na portálu Zoom, setkání se uskuteční 16. prosince.

 

Denní psychoterapeutické sanatorium Ondřejov nabízí léčbu lidem ohroženým závislostí

Lidé ohrožení závislostí především na alkoholu, hazardní hře a sázení na internetu mohou využít pomoc pražského sanatoria Ondřejov. Pomůžou jim psychoterapeuti, psychologové a adiktolog. Stacionář je vhodný pro klienty, pro které je ústavní léčba předčasná, nebo pro ty, kteří již z ústavní léčby přešli do běžného života. Denní stacionář bude zahájen 11. ledna příštího roku, léčba bude trvat šest týdnů. Budoucí klienti získají více informací na webu www.ondrejov.cz, případně mohou napsat e-mail na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. .
 

Webinář pořádaný v půlce prosince odhalí možnosti využití psychedelik při terapii

Filip Tylš, psychiatr a neurovědec z pražského Národního ústavu duševního zdraví, povede on-line přednášku o využití psychedelik v rámci osobního rozvoje a při terapii.  Bude vyprávět o neurobiologických a psychologických mechanismech účinku psychedelik a studiích, které popisují pozitivní účinek psychedelik při léčbě některých duševních onemocnění. Pohovoří také o úskalích spojených s integrací zmíněných látek do současné společnosti. „Přednáška se bude věnovat komplexnímu představení těchto fascinujících látek a nastíní některá úskalí spojená s jejich integrací do současné společnosti optikou autora,“ uvedli pořadatelé. Účast není zdarma, další informace jsou k dispozici na Facebooku.

 

On-line minikonference představí progresivní model péče o duševní zdraví z Nizozemí

Dobrou praxi v oblasti péče o duševní zdraví z Nizozemí i Česka představí on-line minikonference, která se uskuteční 8. prosince od devíti hodin. Nizozemský Model ART (Active recovery triad) je model dlouhodobé péče, jehož cílem je podpora zotavení a zlepšení kvality péče poskytované v pobytových službách. Přednášející také představí zkušenosti s jeho zaváděním v konkrétních psychiatrických službách. Další informace jsou vyvěšeny na webu Domova na cestě, který se na přípravě konference podílí.

 

 

 

Copyright © 2024 - Spolek KOLUMBUS