Do Skandinávie jsem se mohl na stáž vydat jako externí lektor Vysoké školy polytechnické v Jihlavě, a to v rámci programu Erasmus+. Původně jsem uvažoval o výpravě do bergenské ekologické farmy Framnes Gard, ale vývoj šel nakonec jinudy. Vydal jsem se do organizace ALF, která zajišťuje práci lidem s duševní nemocí. Obě organizace ale spolupracují. Proto jsme s kolegyní Magdou navrhli Haraldu Rongvedovi a Kurtu Vildgrenovi, dvěma organizátorům naší návštěvy, že bychom se na zemědělskou usedlost chtěli jet podívat. Nebyl to žádný problém, naopak nám Harald nabídl, že nás tam odveze.
Napsala a ilustrovala Eva Sysalová
Podívám se do zrcadla a připadám si škaredá. Vidím jen hnusný obličej. Ptám se sama sebe, jestli jsem to vůbec já, koho vidím v zrcadle. Mám strach. Vidím smutnou a zbídačenou duši. Nepoznávám se a mám pocit, že jsem prohrála a mám strach. Od života v nebi mě dělí už jen jeden krok.
Znáte tyto pocity? Máte to také tak, jako ta postava v tomto příběhu. Jestli ano, tak co s tím? Naštěstí je tu řešení. Existují organizace a lidé, kteří jsou nepřetržitě na lince. Mají otevřené srdce a uši dokořán. Jsou naslouchajícími bytostmi, které vás vyslechnou.
Lidé se zkušeností s duševní nemocí z celé Evropy se utkali ve fotbale již po osmnácté. Turnaj hostila po několika letech opět Česká republika, tentokrát se fotbalisté s duševními potížemi střetli v Pelhřimově. Pracovníci FOKUSu Vysočina, kteří akci pořádali, ji zhodnotili slovy: „dobrá nálada a skvělé fotbalové výkony.“
Do Pelhřimova přijely tři kluby z Anglie a po jednom z Nizozemí, Německa a Slovenska. Ve dvou hracích dnech se třináct týmů z pěti zemí utkalo o co nejlepší umístění. Vzájemné zápasy nakonec poslaly do finále dva anglické celky, vítězem se stali fotbalisté Minds United FC. Nejlepším českým týmem byl pražský Baobab, který skončil celkově čtvrtý.
Lidé z pražské služby Následná péče Dobroduš - Diakonie Českobratrské církve evangeliké - SKP v Praze.se v rámci péče o lidi s duševní poruchou pustili do nového projektu. Pro program 1 plus 1 shání dobrovolníky, kteří se budou pravidelně setkávat s klienty sdružení a trávit s nimi svůj čas. Jeden dobrovolník bude pomáhat vždy jednomu klientovi.
„V rámci tohoto programu se dobrovolník pravidelně setkává s klientem Dobroduše a tráví s ním volný čas. Dobrovolník je pro klienta podporou, zprostředkovává mu nové zážitky, témata a kontakt s běžným prostředím,“ uvedli pracovníci organizace. Dobrovolník nemusí mít zkušenosti či vzdělání v oboru sociální práce, protože neposkytuje odbornou péči. Důležité je, aby měl zájem pomáhat. Dobroduš je připravena ho také vyškolit.
Od roku 2018 se v Ústí nad Orlicí potkávali klienti organizace Péče o duševní zdraví (PDZ) spolu se sociálními pracovníky, aby se vydali na cestu zotavení. V únoru proběhlo jejich poslední setkání, ale proces známý také jako recovery, díky kterému lidé s psychickými potížemi začnou žít plnohodnotný život i přes omezení způsobená nemocí, pracovníky organizace dlouhodobě zajímá. Snaží se své klienty doprovodit na této cestě, na různých pobočkách spolku a různými způsoby.
Jednou z cest k úspěšnému zotavení jsou kurzy vaření nebo pečení, které probíhají v několika lokálních pobočkách organizace. Je to jedna z nejoblíbenějších aktivit spolku, protože je zábavná a přináší radost z dobře vykonané práce i z dobrého jídla. Účastníci se naučí mnohé: „Během setkávání se klienti učí hospodařit s penězi, pracovat se surovinami, nakupovat a samozřejmě vařit,“ a díky novým dovednostem mohou směřovat k více samostatnému životu.
Fotografie: Čistá duše
Iniciativa Čistá duše působí v Česku již deset let a již sedm let organizuje sbírku Udělej krok, díky které mohou lidé s bolavou duší uskutečnit svůj životní sen. Díky získaným finančním prostředkům si mohou proplatit důležitý krok, který je posune v pracovní či osobní rovině dál a zlepší tak jejich životní situaci.
Čistá duše vybrala za sedm let existence kampaně Udělej krok přes tři sta padesát tisíc korun od drobných dárců a ty poskytla třiceti lidem například na kurzy angličtiny, realizaci webových stránek o podnikání, lekce autoškoly, či pořádání vlastních kurzů. „Mladý muž si díky kampani „Udělej krok“ prošel kurzem pro trenéry fitness a teď už přes tři roky vede tréninky pro další lidi s duševní nemocí pod křídly organizace Bona,“ uvedla Václava Parkánová, která se v projektovém týmu stará mimo jiné o propagaci kampaně. Charitativní projekt usiluje o to, aby lidé, kteří se potýkají se schizofrenií nebo s jinými duševními nemocemi, mohli prožít kvalitní život.