Vytvořila Erika Krotiliová

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Napsala a ilustrovala Eva Sysalová

Podívám se do zrcadla a připadám si škaredá. Vidím jen hnusný obličej. Ptám se sama sebe, jestli jsem to vůbec já, koho vidím v zrcadle. Mám strach. Vidím smutnou a zbídačenou duši. Nepoznávám se a mám pocit, že jsem prohrála a mám strach. Od života v nebi mě dělí už jen jeden krok.

Znáte tyto pocity? Máte to také tak, jako ta postava v tomto příběhu. Jestli ano, tak co s tím? Naštěstí je tu řešení. Existují organizace a lidé, kteří jsou nepřetržitě na lince. Mají otevřené srdce a uši dokořán. Jsou naslouchajícími bytostmi, které vás vyslechnou.

Lidé se zkušeností s duševní nemocí z celé Evropy se utkali ve fotbale již po osmnácté. Turnaj hostila po několika letech opět Česká republika, tentokrát se fotbalisté s duševními potížemi střetli v Pelhřimově. Pracovníci FOKUSu Vysočina, kteří akci pořádali, ji zhodnotili slovy: „dobrá nálada a skvělé fotbalové výkony.“

Do Pelhřimova přijely tři kluby z Anglie a po jednom z Nizozemí, Německa a Slovenska. Ve dvou hracích dnech se třináct týmů z pěti zemí utkalo o co nejlepší umístění. Vzájemné zápasy nakonec poslaly do finále dva anglické celky, vítězem se stali fotbalisté Minds United FC. Nejlepším českým týmem byl pražský Baobab, který skončil celkově čtvrtý.

Ilustrace: Pixabay.com

Lidé z pražské služby Následná péče Dobroduš - Diakonie Českobratrské církve evangeliké - SKP v Praze.se v rámci péče o lidi s duševní poruchou pustili do nového projektu. Pro program 1 plus 1 shání dobrovolníky, kteří se budou pravidelně setkávat s klienty sdružení a trávit s nimi svůj čas. Jeden dobrovolník bude pomáhat vždy jednomu klientovi.

V rámci tohoto programu se dobrovolník pravidelně setkává s klientem Dobroduše a tráví s ním volný čas. Dobrovolník je pro klienta podporou, zprostředkovává mu nové zážitky, témata a kontakt s běžným prostředím,“ uvedli pracovníci organizace. Dobrovolník nemusí mít zkušenosti či vzdělání v oboru sociální práce, protože neposkytuje odbornou péči. Důležité je, aby měl zájem pomáhat. Dobroduš je připravena ho také vyškolit.

Od roku 2018 se v Ústí nad Orlicí potkávali klienti organizace Péče o duševní zdraví (PDZ) spolu se sociálními pracovníky, aby se vydali na cestu zotavení. V únoru proběhlo jejich poslední setkání, ale proces známý také jako recovery, díky kterému lidé s psychickými potížemi začnou žít plnohodnotný život i přes omezení způsobená nemocí, pracovníky organizace dlouhodobě zajímá. Snaží se své klienty doprovodit na této cestě, na různých pobočkách spolku a různými způsoby.

Jednou z cest k úspěšnému zotavení jsou kurzy vaření nebo pečení, které probíhají v několika lokálních pobočkách organizace. Je to jedna z nejoblíbenějších aktivit spolku, protože je zábavná a přináší radost z dobře vykonané práce i z dobrého jídla. Účastníci se naučí mnohé: „Během setkávání se klienti učí hospodařit s penězi, pracovat se surovinami, nakupovat a samozřejmě vařit,“ a díky novým dovednostem mohou směřovat k více samostatnému životu.

Fotografie: Čistá duše

Iniciativa Čistá duše působí v Česku již deset let a již sedm let organizuje sbírku Udělej krok, díky které mohou lidé s bolavou duší uskutečnit svůj životní sen. Díky získaným finančním prostředkům si mohou proplatit důležitý krok, který je posune v pracovní či osobní rovině dál a zlepší tak jejich životní situaci.

 

Čistá duše vybrala za sedm let existence kampaně Udělej krok přes tři sta padesát tisíc korun od drobných dárců a ty poskytla třiceti lidem například na kurzy angličtiny, realizaci webových stránek o podnikání, lekce autoškoly, či pořádání vlastních kurzů. „Mladý muž si díky kampani „Udělej krok“ prošel kurzem pro trenéry fitness a teď už přes tři roky vede tréninky pro další lidi s duševní nemocí pod křídly organizace Bona,“ uvedla Václava Parkánová, která se v projektovém týmu stará mimo jiné o propagaci kampaně. Charitativní projekt usiluje o to, aby lidé, kteří se potýkají se schizofrenií nebo s jinými duševními nemocemi, mohli prožít kvalitní život.

Fotografie: Facebook Péče o duševní zdraví

Zhruba před devíti měsíci založili klienti a pracovníci východočeské organizace Péče o duševní zdraví (PDZ), konkrétně její jičínské pobočky, vycházkový klub. Pravidelně v pátek se společně procházejí okolím města.

Klienti a pracovníci PDZ chtěli společně vytvořit bezpečný prostor pro setkávání v covidové době, klienti totiž vzájemný kontakt velice postrádali. Kvůli lockdownu se někteří lidé s duševní nemocí přestali hýbat, kamkoliv chodit, přibírali na váze a sociální pracovníci se začali obávat o jejich zdraví.

Copyright © 2022 - Spolek KOLUMBUS