Aktuality

Zdroj ilustrace: Nakladatelství Portál

Letos v půli června vydalo Centrum pro rozvoj péče o duševní zdraví (CMHCD) publikaci Můj blízký si vzal život (průvodce pro pozůstalé). Knihu napsali nizozemští autoři, kteří mají dlouhodobou zkušenost s podporou truchlících. Další novou knihu vydalo nakladatelství Portál. Je určena těm, kteří se vypořádávají se stigmatem duševní nemoci a bojují také s vlastní nedůvěrou vůči sobě. Jmenuje se Mám to o sobě říct? .

Kniha Mám to o sobě říct? o předsudcích vůči duševním poruchám je určena nejen lidem s bolavou duší, ale i jejich blízkým a profesionálům, kteří s nimi pracují. V českém vydání je doplněna pasážemi napsanými odborníky z iniciativy Na rovinu. Lidé z Na rovinu již dlouho bojují s předsudky vůči lidem s bolavou duší a mohli tak erudovaně popsat české prostředí.

Díky kampani Udělej krok mohou lidé s duševní poruchou uskutečnit svůj životní sen. Iniciativa Čistá duše každým rokem vybere čtyři lidi s psychickými potížemi a zájmem posunout se kupředu. Zorganizuje sbírku Udělej krok, ze získaných peněz pak všem čtyřem proplatí kurzy nebo jiné mezníky, které je posunou dál. Jedním ze čtyř vybraných pro letošní ročník je Otta. Maluje obrázky Prahy, ale chtěl by svůj talent rozvinout, aby jeho tvorba byla co nejkvalitnější, měla své nové fanoušky a dělala tak radost mnoha lidem. Kurz malby by ho stál necelých osm tisíc.

Otta vystudoval obchodní učiliště s maturitou, v oboru pracoval osm let. Následně absolvoval kurz pracovníka v sociálních službách a devět let pracoval v domově pro seniory. Nyní kvůli nemoci zvládá pracovat jen čtyři hodiny denně, a proto pracuje v chráněné výtvarné a knihařské dílně společnosti Prosaz, kde maluje obrázky současné Prahy.

Zdroj fotografie: Dotyk II

Josef Svoboda, zakladatel originální služby Dotyk II, která disponuje inovátorskými a osvědčenými postupy v rámci péče o lidí s bolavou duší, měl na počátku svých aktivit zaměřených na pomoc lidem s duševní nemocí vlastní zkušenost s výskytem schizofrenie v rodině – onemocněl jeho syn. To jej, a další členy rodiny, vedlo k přehodnocení vlastních životů. Pan Svoboda zkušenosti své rodiny publikoval knižně. Právě výskyt nemoci u jeho blízkého ho motivoval i k založení zmíněné služby.

Autor Josef Svoboda se ve své knize Schizofrenie a rodina zabývá tím, jak smysluplně pečovat o člena rodiny se schizofrenií a jak ho účinně zapojit do života. V knize jsou popsány zkušenosti rodiny a také závěry, které její členové společně učinili. Čtenáři se dozví, jaké postupy mohou používat, aby minimalizovali důsledky psychických potíží v životě svých nemocných příbuzných.

Ilustrace: CEDR Pardubice

Pardubická organizace CEDR je zaměřená na péči o lidi s duševní poruchou. 11. dubna její pracovníci otevřeli charitativní obchůdek, ve kterém mohou lidé s psychickými potížemi nastartovat svou pracovní kariéru.

Nejen obyvatelé Pardubic mohou organizaci a její klienty podpořit darováním věcí, které již nepotřebují, které ale mohou dobře posloužit někomu jinému. Může jít například o oblečení, módní doplňky, hračky nebo knihy. Tyto věci si jiní zákazníci mohou později nakoupit k dalšímu užití.

Obrázek: Centrum pro rozvoj péče o duševní zdraví

Na konec dubna a začátek června připravuje pražské Centrum pro rozvoj péče o duševní zdraví trénink v metodě YUCEL, která je využitelná jak v terapii, tak pro sociální pracovníky či další pomáhající profese. Přednášet bude Marlie van de Berg, která má pětačtyřicetileté zkušenosti v oblasti péče o duševní zdraví.

Metoda Yucel byla vyvinuta systemickým terapeutem Mehmetem Yucelem. Je využívána pro práci s různými cílovými skupinami a zaměřuje se především na využití silných stránek člověka při překonávání náročných životních situací. „Poskytuje podporu při zpřehlednění vlastní situace a hledání řešení potíží a omezení, se kterými se lidé ve svém každodenním životě potýkají,“ napsali organizátoři. Je velmi účinná při podpoře zotavení lidí s vážným duševním onemocněním.

Fotografie: Facebook Výměníku

 Východočeský Výměník je sociální podnik, sociální služba a férový zaměstnavatel pro lidi s duševním i jiným onemocněním, které chce podporovat tak „... aby mohli žít a pracovat bez hospitalizací.“ Nyní jeho pracovníci spustili webový portál, který pomůže s propagací výrobků lidí s postižením.

Pracovníci o svém webu uvedli, že je moderní, krásný a hlavně plný všech potřebných informací o činnosti podniku. Návštěvníci webu se dozví bližší informace o firmě: „Co ve Výměníku dělají, jaké výrobky vznikají v šicí dílně, na čem pracují v technické dílně, jaké dobroty připravuje kavárna Robinson nebo jak funguje náhradní plnění pro firmy?

Copyright © 2022 - Spolek KOLUMBUS