Ilustrace: SmartTalk

Můžeme být upřímní, nic nezatajovat ani nelhat, a přitom si zlepšit život. Znalost řeči těla nám může přinést výhody v pracovní i osobní oblasti. Více informací o těchto tématech se můžeme seznámit na dvou přednáškách, které bude v Brně pořádat organizace SmartTalk.

 

Radikální upřímnost

Lhaní, předstírání a zatajování v dlouhodobém horizontu udělá víc škod než užitku,“ řekl psycholog Sebastian James, jenž v Brně (v Univerzitním Kině Scala) ve středu 14. září přiblíží filozofii radikální upřímnosti. Tento koncept odmítá lži či překrucování skutečností, které nás v dlouhodobém horizontu vyčerpávají a ničí nám vztahy s druhými lidmi. Cílem radikální upřímnosti je autentická komunikace směrem k druhým. I když se přístup může zpočátku někomu jevit jako riskantní či nepatřičný, věci obvykle dopadnou mnohem lépe, než jsme očekávali.

Náš život upadá do šediva a vytrácí se z něj  svěžest a uvolněnost…, když svým blízkým neříkáme pravdu o tom, co cítíme a prožíváme,“ uvedl magistr James, odborník na mezilidské vztahy, který v půlce září přijede do Brna. Řekl také: „lhaní, předstírání a zatajování v dlouhodobém horizontu udělá víc škod než užitku … i o nejvíce tabuizovaných tématech, jimiž jsou například zlost, smutek, stud, peníze nebo sex, je prospěšné otevřeně mluvit.“ Skrývané emoce se totiž vždy nějakým způsobem projeví.

O významu upřímnosti bude v Brně hovořit magistr Sebastian James, psycholog a psychoterapeut, který pracuje jak v privátní, tak i v korporátní sféře. Je odborníkem v různých oblastech, například v partnerské nebo individuální terapii, zaměřuje se také na seberozvojové workshopy, koučink i vzdělávací zážitkové kurzy … V psychoterapii užívá mimo jiné gestalt přístup.

 

Znalost řeči těla

Organizace SmartTalk uvedla o přednášce, která posluchače důkladně seznámí s řečí těla druhých lidí: „Ať už chcete lépe porozumět lidem, získat výhodu oproti svému partnerovi anebo uspět v pracovní oblasti, schopnost číst mikrovýrazy a řeč těla vám dá výhodu.“ O tématu bude 28. září v brněnském Univerzitním Kině Scala přednášet inženýr Ondřej Staněk.

Na kurzu se mimo jiné dozvíme, jak  rozpoznávat signály skrytých emocí, jak analyzovat chování a jak rozpoznávat lži. Lektor Staněk v pozvánce na seminář uvedl: „není náročné naučit se odhalovat základní emoce (štěstí, smutek, vztek, znechucení, pohrdání, překvapení, strach) v obličejích lidí okolo nás… při troše tréninku se chybovost dá odbourat, a můžete usoudit na právě prožívanou emoci s velkou přesností.“

V rozhovoru s organizací SmartTalk zmínil inženýr Staněk řadu zajímavých informací. Některá obecně známá pravidla mohou být zavádějící. Dotyk nosu nemusí nutně znamenat lež, může spíše znamenat nervozitu, přičemž obvykle nedokážeme poznat, proč je daná osoba nervózní. Uvedl také, že psychické či fyzické problémy člověka mohou zkomplikovat naši snahu ‚přečíst si jeho řeč těla.‘

Ondřej Staněk je lektor prezentačních schopností a komunikace. Dlouhodobě pomáhá firmám, které chtějí efektivněji prezentovat své produkty i služby, poskytuje konzultační služby také řečníkům na mezinárodních konferencích. Přednáší ve studentských klubech vysokých škol i na Karlově univerzitě v Praze.

Copyright © 2024 - Spolek KOLUMBUS