Organizace Práh jižní Morava se již dlouho zabývá pomocí lidem s duševními potížemi, dětem, dospívajícím i dospělým. Od roku 2005 provozuje v brněnské Galerii Vaňkovka kavárnu Café Práh, ve které nabízí pracovní uplatnění lidem s hendikepem.

Lidé s duševní nemocí se v kavárně učí zvládat pracovní zátěž srovnatelnou se zaměstnáním v běžných podmínkách. Díky nabytým zkušenostem tak získávají motivaci vrátit se do práce na otevřeném trhu práce nebo také ke studiu na vysoké škole.

Fotografie: Facebook Fokus Turnov

V únoru byla zahájena prospěšná spolupráce dvou organizací v Turnově. V místní kavárně KUS nyní zákazníky pravidelně obsluhují klienti organizace Fokus Turnov, tedy lidé s duševní poruchou nebo mentálním postižením. Organizace spolupracují proto, aby pomohly hendikepovaným se začleněním do běžného života.

Přijďte ochutnat například jejich dezerty, nechte si naservírovat vaši oblíbenou kávu a nebo si zakupte výrobky z dílen. Způsobů, jak tuto akci a především její účastníky podpořit je hodně, ale vaše přítomnost bude to nejlepší,“ píší lidé z kavárny.

Fotografie: Fokus Praha

Organizace Fokus Praha působí mimo jiné v oblasti destigmatizace psychických potíží. V lednu zahájila kampaň Svoboda uzdravuje, která podporuje odvahu běžných lidí mluvit otevřeně o duševním zdraví. Duševní krizí si v průběhu života projde každý čtvrtý a celosvětová pandemie koronaviru situaci ještě zhoršila. V rámci kampaně jeho pracovníci vyvěsili v našem hlavním městě desítky osvětových plakátů.

Tvůrci kampaně chtějí lidem říci, že není rozhodně žádným projevem slabosti vyhledat odbornou pomoc při psychických potížích. „Svoboda v názvu kampaně navíc upozorňuje na skutečnost, že z duševních potíží se člověk nejlépe zotaví mezi svými nejbližšími, rodinou, přáteli, tedy tam, kde se cítí dobře. Nikoliv v prostředí odosobněných institucí typu velkých psychiatrických nemocnic,“ uvedli lidé z pražského Fokusu. Podle jejich názoru je mimořádně důležité, aby se téma duševního zdraví konečně stalo součástí hlavního proudu veřejné debaty. Bez zdravé psychiky se totiž nikdy neobešla a neobejde ani dobrá kondice fyzického těla.

Zdroj fotografie: Facebook Anima Viva

Invencím a vlastní iniciativě zaměstnanců se v ANIMě meze nekladou,“ napsali na svém Facebooku lidé z opavské organizace ANIMA VIVA z.s., která se věnuje lidem s duševní nemocí. Kromě sociální rehabilitace a sociální poradny tato malá neziskovka z Opavy zaměstnává osoby se zkušeností s duševním onemocněním na chráněných pracovních místech. Tito zaměstnanci se každoročně podílejí na ručně vyráběných vánočních a novoročních přáních. Na konci druhého covidového roku využili dobrého námětu jedné šikovné zaměstnankyně na netradiční PF pro rok 2022. V ANIMě tak vznikla „hvězdná manufaktura“ (viz obrázek).

Fotografie: Kolektiv Nesladim

Linda Dušková (*1988) je režisérka, dramaturgyně a pedagožka na KALD DAMU. Kromě projektů s Kolektivem Nesladim pracuje na českých divadelních nezávislých scénách, například ve Studiu Hrdinů nebo pro festival francouzského divadla Sněz tu žábu. Dlouhodobě spolupracuje s divadelním prostorem Anis-Gras le lieu de l'Autre ve francouzském Arcueil. Příležitostně se věnuje překladu z francouzštiny. V rozhovoru se věnuje tvorbě Kolektivu Nesladim, který se zabývá otázkami duševního zdraví.

 

Tvoříte mezinárodní divadelní projekt zaměřený na hry o duševním zdraví. Kde jste získali inspiraci k vytvoření takového divadelního souboru? Je v zahraničí nějaký podobný kolektiv?

Kolektiv jsme založily s mou kamarádkou a kolegyní, produkční Lucií Špačkovou, bezprostředně po mém návratu z Francie. Při společné diskuzi nad tématy, které nás v oblasti divadla dlouhodobě zajímají, jsme dospěly až k destigmatizaci duševního zdraví. Určující bylo především srovnání přístupu k psychickým poruchám v České republice a v zemích západní Evropy. Třeba ve Francii je běžné chodit k psychologovi, podobně jako chodíme třeba k zubaři. Dokonce tam zdravotní pojišťovny proplácejí třikrát až pětkrát do roka návštěvu psychologa (bez zkoumání jakéhokoli důvodu). U nás se ale v širší veřejnosti setkáváme spíš s nedůvěrou a se zlehčováním typu "nepotřebuješ psychologa, běž si prostě zaběhat". A to se nám zdá opravdu nebezpečné. Problematika duševního zdraví by měla být součástí běžné konverzace, neměla by s sebou nést žádné zatížení nebo předsudky. Z takového úhlu pohledu by mělo být jedno, jestli člověka bolí noha nebo duše. Duševní poruchy s sebou ale většinou nesou spoustu stereotypních představ a strachu z okolí a my bychom rádi přispěli k tomu, aby se tento pohled změnil. Za současných pandemických okolností se navíc téma duševního zdraví přímo dotýká stále více lidí, a to dospělých i dětí.

Fotografie: Divadlo Archa

Divadelní Kolektiv Nesladim hraje od minulého roku divadelní představení Dům bez spánku, které přibližuje problematiku spánkových poruch. Po několikaměsíční přestávce kvůli pandemii koronaviru svou inscenaci znovu zahráli v červnu, další opakování plánují na srpen a snad i později během roku.

Autoři na představení pozvali slovy: „Autorská inscenace přibližující život lidí se spánkovými poruchami. Lidí, kteří žijí mimo řád stejně dýchajících panelových domů. Lidí, mezi které patří každý třetí z vás.

Fotografie: Bandzone.cz

Lidé s psychickými potížemi z Opavy spolu hrají v hudebním uskupení ANIMA BAND. Členové se muzicírováním navzájem podporují a autorskými písničkami umí potěšit i duše posluchačů. Aktuálně se rozhodli vytvořit vlastní album Živá duše, fanoušci jim s tím mohou pomoci. Muzikanti se rozhodli získat finance přes sbírkový portál Hit hit, kam může kdokoliv přispět a získat za to odměnu.

Nové album má pomoci zmírňovat předsudky vůči lidem, kteří trpí duševní nemocí. „Cílem projektu je ukázat, že zdravotní handicap není životní prohrou a překážkou v naplňování snů a duševní onemocnění není nutné označovat negativní nálepkou. Není žádoucí kolem toho chodit po špičkách, členové skupiny jdou hrdě s kůží na trh a naplno,“ napsali hudebníci. Všichni členové ANIMAB BANDu mají buď osobní, nebo zprostředkovanou zkušenost s duševním onemocněním.

Copyright © 2022 - Spolek KOLUMBUS