Před plným propuknutím psychózy nemocný obvykle projde premorbidní a prodromální fází. Premorbidní fáze se odehrává předtím, než se dostaví první příznaky nemoci. Může se projevovat od dětství, ale v takovém případě jsou její příznaky většinou stabilní a neomezující. Výrazná je následná prodromální fáze, u člověka se často projeví zhoršeným fungováním.
Raná (prodromální) fáze duševní poruchy přináší příznaky, které se mohou postupně zhoršovat. Patří mezi ně sociální stažení, ztráta zájmů, uzavřenost, zhoršení prospěchu ve škole či pokles nálady. Dále také poruchy spánku, pocity úzkosti, změny v myšlení a řeči. Tato etapa nemoci začíná v pubertě a může trvat až pět let. Existují ale také typy psychóz, které nastoupí rychle a nečekaně. Tedy: rozvoj duševní nemoci může být buď náhlý nebo může být postupný.
Ilustrace: sebevrazdy.cz .
Pracovní skupina Prevence a výzkum sebevražd z Národního ústavu duševního zdraví spustila v rámci projektu ImpleMENTAL ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví nový web, který se věnuje prevenci sebevražd. Na internetu je ho možné najít pod adresou https://sebevrazdy.cz. Provoz autoři zahájili 10. září, u příležitosti Světového dne prevence sebevražd.
Pracovníci z NUDZ o svém novém projektu uvedli: „Web Prevence sebevražd nabízí informace o tom, kde v riziku sebevraždy nalézt pomoc, poskytuje tipy, jak téma sebevraždy otevřít v rozhovoru a do budoucna chce přinášet také příběhy lidí, kterým se podařilo krizi překonat a najít důvody a věci, pro které žít, ale také rozhovory s odborníky, kteří přichází s tématem sebevraždy do kontaktu.“ Obsah bude postupně přidáván na web.
Článek napsala redakce Ledovek (časopis spolku Ledovec)
Obrázek: web společnosti Garden Gang
Z nejnovějších Ledovek, magazínu organizace Ledovec zaměřené na pomoc lidem s duševní nemocí, vybíráme zajímavý rozhovor s Jitkou Stočesovou, ředitelkou společnosti Garden Gang. Jedná se o profesionální zahradnickou a úklidovou firmu, která klade důraz na sociální aspekt podnikání – zaměstnává osoby se zdravotním postižením. Působí převážně v Plzni a okolí. Nejnovější číslo, ze kterého je tento článek, vyšlo v závěru roku 2021. Najdete ho na adrese https://www.ledovec.cz/novinky-ledovec/item/263-ledovky2021.
Poslední rozhovor s Jitkou Stočesovou, ředitelkou Garden Gangu jsme otiskli v Ledovkách v roce 2017. Nejvyšší čas zjistit, co je v téhle sociální zahradnické a úklidové firmě při Ledovci nového!
Fotografie: web Práh jižní Moraa
Na konci června zasáhlo několik vesnic na jižní Moravě ničivé tornádo. Spoušť uklízejí místní obyvatelé dodnes a kromě mnoha dalších problémů se potýkají také s psychickými potížemi. Zvládnout je pomáhá místním tým organizace Práh jižní Morava, která se zabývá péčí o duševní zdraví.
Psycholog a sociální pracovnice Prahu jezdí do jihomoravských obcí Lužice, Pánov a Mikulčice. „Ze začátku to bylo těžší. Lidé mají stále s psychology a terapeuty spojené stigma. Domnívají se, že vyhledání pomoci je jakýsi projev slabosti. Jsou skeptičtí a myslí si, že vše zvládnou sami. Najednou však přijde v jejich životě určitý zlom a uvědomí si, že na všechny ty nové situace a emoce, se kterými se musí nečekaně vypořádat, sami nestačí,“ uvedl psycholog Václav Šašinka, který pravidelně jezdí do zmíněných vesnic.
Zdroj fotografie: https://www.perinatal.cz/
Každá pátá maminka mívá krátce před nebo brzy po porodu psychické problémy, jako jsou úzkosti nebo deprese. Často neví, kam se obrátit o pomoc a adekvátní péče není dostupná. Dvě z mála organizací, které se jim věnují, jsou Národní ústav duševního zdraví (NUDZ) a sdružení Úsměv mámy. Odborníci z obou organizací spustili informační web, na kterém mohou zmíněné ženy najít pomoc. Web naleznou na adrese www.perinatal.cz.
Autoři webu o své práci uvedli: „Pro webové stránky jsme připravili celou řadu informačních materiálů, které jsou určeny všem, kdo se chtějí dozvědět o příznacích a možnostech léčby například poporodní deprese či úzkostí, o možnostech zotavení z těžkého porodu nebo o užívání psychofarmak v těhotenství a po porodu.“
Pražský Fokus nabízí od letošního září novou službu pro studenty starší šestnácti let, kteří se potýkají s psychickými potížemi. I jejich rodičům, spolužákům či pedagogům poradí pracovníci nové služby, která se jmenuje Dostuduj.fit.
„O vzniku služby podporovaného vzdělávání v Praze jsme uvažovali již před lety, kdy jsme viděli narůstající počet mladých lidí s různými psychickými obtížemi, kvůli kterým se potýkají se studiem a které jim komplikují možné budoucí uplatnění. Tento trend se bohužel ještě prohloubil v souvislosti s koronavirovou pandemií a navazujícími restrikcemi, kdy řada mladých lidí poprvé ve svém životě zažila krizi s nejasným výhledem na zlepšení. I proto jsme rádi, že se nám v roce 2021 podařilo získat finance z Evropského sociálního fondu a otevřít v rámci Fokusu Praha službu dostuduj.fit,“ uvedla Nela Beranová, vedoucí týmu Dostuduj.fit.