Fotografie: Národní pedagogický institut České republiky

Národní pedagogický institut České republiky se ve svém novém projektu zaměřil na duševní kondici ředitelů škol. Kvůli mimořádné situaci ve školách se totiž potkávají s velkým psychickým tlakem. Právě na jejich impulsy zareagovali lidé z institutu tím, že připravují sérií webinářů s názvem Psychologická podpora pro ředitele škol.

V sérii webinářů budou psychologové, speciální pedagogové a terapeuti citlivým způsobem osvětlovat společensky často stigmatizovanou potřebu psychologické pomoci.

Fotografie: Úsměv mámy

V českých podmínkách se klade malý důraz na psychickou kondici žen po porodu. Národní ústav duševního zdraví zahájil ve spolupráci s vybranými gynekologickými ambulancemi projekt, který má situaci změnit.

Duševní poruchy rodiček jsou v České republice stigmatizovány, což brání tomu, aby čerstvé maminky vyhledaly adekvátní psychiatrickou péči. Špatný psychický stav mámy může mít špatný vliv i na raný vývoj dítěte. Situaci chce změnit Národní ústav duševního zdraví (NUDZ) ve spolupráci s organizací Úsměv mámy a vybranými gynekology. Společně vytvořili a nově „testují program screeningu psychosociálního stresu u žen v těhotenství a po porodu. Na screening také navazuje nový peer program Máma podporuje mámu,“ uvedli odborníci z NUDZ.

Nezisková organizace Péče o duševní zdraví podporuje lidi, kteří trpí duševní nemocí. Letos už to bude 25 let od okamžiku, kdy začala pomáhat svým klientům. Nyní má sto dvacet pracovníků a svými službami pokrývá většinu Královéhradeckého a Pardubického kraje. 

Liga otevřených mužů letos již poosmé zorganizovala kampaň Suchej únor. Ti, kteří se k akci přidali, měli za úkol vydržet měsíc bez jediné kapky alkoholu. Pokud to celých dvacet devět dní nevydrželi, získali podnět k přemýšlení nad svým vztahem k této návykové látce.

Interaktivní pořad zaměřený na prevenci nejčastějších psychických poruch nabízí středním školám  náchodská pobočka organizace Péče o duševní zdraví (PDZ). Díky jejím přednáškám mohou středoškoláci získat základní informace o problematice duševního zdraví.

Národní ústav duševního zdraví  spouští v rámci reformy psychiatrické péče projekt Vizdom. V jeho rámci budou vytvořeny tři týmy včasné intervence, které budou pečovat o lidi v okamžiku, kdy se u nich teprve začíná rozvíjet duševní nemoc. „Včasná pomoc se podle mnoha studií a zahraničních zkušeností ukazuje jako nejúčinnější a nákladově nejefektivnější,“ říká odborný garant projektu Petr Winkler z NUDZ. Týmy by měly vzniknout v Praze 8, v Plzni a v okrese Blansko.

První nápad na založení divadelního souboru v psychiatrické léčebně Bohnice měl psychiatr MUDr Petr Rákos někdy kolem roku 1982. V roce 1990 začal v Bohnicích působit herec a režisér Martin Učík  a začal na tomto místě činit první pokusy o aplikaci divadelních postupů na uzavřeném oddělení a na jaře roku 1991 vymyslel a založil Bohnickou divadelní společnost. Zmínění pánové zanedlouho publikovali v literární revue SaD svou myšlenku „Divadla na psychiatrii,“ a přidali svůj popis celého představení. Tímto byl popsán, z hlediska divadelní teorie, směr zcela nového typu divadelního organismu v historii divadelnictví u nás. Tak začala dnes již téměř třicetiletá historie Bohnické společnosti, jež má, přes pohnuté osudy a podrazy, stále svou nástupnici pod názvem Bohnická divadelní společnost ® - original.

Martin Učík působí jako  divadelní a filmový herec, divadelní režisér a úpravce dialogů v dabingu. Je neodmyslitelně spjat s Bohnickou divadelní společností.

Hrajete převzaté hry nebo máte vlastní scénaristickou tvorbu? Hrajete spíše vážné věci, nebo komedie?


Hrajeme převážně texty světových a českých dramatiků, básníků, prozaiků, upravené pro naše potřeby. Ale naše nejslavnější inscenace "Věra, Marie tančí" byla výsledkem vlastní předlohy, vzniklé z příběhů herců - pacientů. /natočeno Českou televizí, možno vidět na You tube/   Nerozlišujeme vážné hry a komedie, ve všem nacházíme prvky vážnosti i komiky.

Copyright © 2021 - Spolek KOLUMBUS