Ilustrace: sebevrazdy.cz .

Pracovní skupina Prevence a výzkum sebevražd z Národního ústavu duševního zdraví spustila v rámci projektu ImpleMENTAL ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví nový web, který se věnuje prevenci sebevražd. Na internetu je ho možné najít pod adresou https://sebevrazdy.cz. Provoz autoři zahájili 10. září, u příležitosti Světového dne prevence sebevražd. 

 Pracovníci z NUDZ o svém novém projektu uvedli: „Web Prevence sebevražd nabízí informace o tom, kde v riziku sebevraždy nalézt pomoc, poskytuje tipy, jak téma sebevraždy otevřít v rozhovoru a do budoucna chce přinášet také příběhy lidí, kterým se podařilo krizi překonat a najít důvody a věci, pro které žít, ale také rozhovory s odborníky, kteří přichází s tématem sebevraždy do kontaktu.“ Obsah bude postupně přidáván na web.

Článek napsala redakce Ledovek (časopis spolku Ledovec)

Obrázek: web společnosti Garden Gang

Z nejnovějších Ledovek, magazínu organizace Ledovec zaměřené na pomoc lidem s duševní nemocí, vybíráme zajímavý rozhovor s Jitkou Stočesovou, ředitelkou společnosti Garden Gang. Jedná se o profesionální zahradnickou a úklidovou firmu, která klade důraz na sociální aspekt podnikání – zaměstnává osoby se zdravotním postižením. Působí převážně v Plzni a okolí. Nejnovější číslo, ze kterého je tento článek, vyšlo v závěru roku 2021. Najdete ho na adrese https://www.ledovec.cz/novinky-ledovec/item/263-ledovky2021.

Poslední rozhovor s Jitkou Stočesovou, ředitelkou Garden Gangu jsme otiskli v Ledovkách v roce 2017. Nejvyšší čas zjistit, co je v téhle sociální zahradnické a úklidové firmě při Ledovci nového!

Fotografie: web Práh jižní Moraa

Na konci června zasáhlo několik vesnic na jižní Moravě ničivé tornádo. Spoušť uklízejí místní obyvatelé dodnes a kromě mnoha dalších problémů se potýkají také s psychickými potížemi. Zvládnout je pomáhá místním tým organizace Práh jižní Morava, která se zabývá péčí o duševní zdraví.

Psycholog a sociální pracovnice Prahu jezdí do jihomoravských obcí Lužice, Pánov a Mikulčice. „Ze začátku to bylo těžší. Lidé mají stále s psychology a terapeuty spojené stigma. Domnívají se, že vyhledání pomoci je jakýsi projev slabosti. Jsou skeptičtí a myslí si, že vše zvládnou sami. Najednou však přijde v jejich životě určitý zlom a uvědomí si, že na všechny ty nové situace a emoce, se kterými se musí nečekaně vypořádat, sami nestačí,“ uvedl psycholog Václav Šašinka, který pravidelně jezdí do zmíněných vesnic.

Zdroj fotografie: https://www.perinatal.cz/

Každá pátá maminka mívá krátce před nebo brzy po porodu psychické problémy, jako jsou úzkosti nebo deprese. Často neví, kam se obrátit o pomoc a adekvátní péče není dostupná. Dvě z mála organizací, které se jim věnují, jsou Národní ústav duševního zdraví (NUDZ) a sdružení Úsměv mámy. Odborníci z obou organizací spustili informační web, na kterém mohou zmíněné ženy najít pomoc. Web naleznou na adrese www.perinatal.cz.

Autoři webu o své práci uvedli: „Pro webové stránky jsme připravili celou řadu informačních materiálů, které jsou určeny všem, kdo se chtějí dozvědět o příznacích a možnostech léčby například poporodní deprese či úzkostí, o možnostech zotavení z těžkého porodu nebo o užívání psychofarmak v těhotenství a po porodu.

Fotografie: Wiki Commonsstudent a studentka při studiu

 Pražský Fokus nabízí od letošního září novou službu pro studenty starší šestnácti let, kteří se potýkají s psychickými potížemi. I jejich rodičům, spolužákům či pedagogům poradí pracovníci nové služby, která se jmenuje Dostuduj.fit.

O vzniku služby podporovaného vzdělávání v Praze jsme uvažovali již před lety, kdy jsme viděli narůstající počet mladých lidí s různými psychickými obtížemi, kvůli kterým se potýkají se studiem a které jim komplikují možné budoucí uplatnění. Tento trend se bohužel ještě prohloubil v souvislosti s koronavirovou pandemií a navazujícími restrikcemi, kdy řada mladých lidí poprvé ve svém životě zažila krizi s nejasným výhledem na zlepšení. I proto jsme rádi, že se nám v roce 2021 podařilo získat finance z Evropského sociálního fondu a otevřít v rámci Fokusu Praha službu dostuduj.fit,“ uvedla Nela Beranová, vedoucí týmu Dostuduj.fit.

Fotografie: Národní pedagogický institut České republiky

Národní pedagogický institut České republiky se ve svém novém projektu zaměřil na duševní kondici ředitelů škol. Kvůli mimořádné situaci ve školách se totiž potkávají s velkým psychickým tlakem. Právě na jejich impulsy zareagovali lidé z institutu tím, že připravují sérií webinářů s názvem Psychologická podpora pro ředitele škol.

V sérii webinářů budou psychologové, speciální pedagogové a terapeuti citlivým způsobem osvětlovat společensky často stigmatizovanou potřebu psychologické pomoci.

Fotografie: Úsměv mámy

V českých podmínkách se klade malý důraz na psychickou kondici žen po porodu. Národní ústav duševního zdraví zahájil ve spolupráci s vybranými gynekologickými ambulancemi projekt, který má situaci změnit.

Duševní poruchy rodiček jsou v České republice stigmatizovány, což brání tomu, aby čerstvé maminky vyhledaly adekvátní psychiatrickou péči. Špatný psychický stav mámy může mít špatný vliv i na raný vývoj dítěte. Situaci chce změnit Národní ústav duševního zdraví (NUDZ) ve spolupráci s organizací Úsměv mámy a vybranými gynekology. Společně vytvořili a nově „testují program screeningu psychosociálního stresu u žen v těhotenství a po porodu. Na screening také navazuje nový peer program Máma podporuje mámu,“ uvedli odborníci z NUDZ.

Copyright © 2022 - Spolek KOLUMBUS