Fotografie: web Práh jižní Moraa

Na konci června zasáhlo několik vesnic na jižní Moravě ničivé tornádo. Spoušť uklízejí místní obyvatelé dodnes a kromě mnoha dalších problémů se potýkají také s psychickými potížemi. Zvládnout je pomáhá místním tým organizace Práh jižní Morava, která se zabývá péčí o duševní zdraví.

Psycholog a sociální pracovnice Prahu jezdí do jihomoravských obcí Lužice, Pánov a Mikulčice. „Ze začátku to bylo těžší. Lidé mají stále s psychology a terapeuty spojené stigma. Domnívají se, že vyhledání pomoci je jakýsi projev slabosti. Jsou skeptičtí a myslí si, že vše zvládnou sami. Najednou však přijde v jejich životě určitý zlom a uvědomí si, že na všechny ty nové situace a emoce, se kterými se musí nečekaně vypořádat, sami nestačí,“ uvedl psycholog Václav Šašinka, který pravidelně jezdí do zmíněných vesnic.

U obyvatel z postižených obcí se rozvinul například strach, že se situace bude opakovat. „Pozoruji různé formy strachu z počasí, mnoho lidí po tornádu zažívá strach i z obyčejných bouřek a silnějšího větru… Někteří lidé ... mají problém se spánkem. Ten případně řeší slabšími léky na spaní, které jim předepsal praktický lékař “ uvedl psycholog Šašinka.

Lidem z oblastí postižených katastrofou obvykle dochází to, co se jim vlastně stalo, až postupně. Ihned po katastrofách musí totiž řešit mnoho administrativních a byrokratických problémů, ke kterým patří například jednání v bance. Teprve až je zařídí se mohou zastavit a odpočinout si. A až v tomto momentu na ně psychicky dolehne vážnost celé situace.

Mezi lidmi, kteří potřebují terapeutickou podporu, jsou také senioři nebo děti. 

Více informací

Copyright © 2024 - Spolek KOLUMBUS