Fotografie: Wiki Commonsstudent a studentka při studiu

 Pražský Fokus nabízí od letošního září novou službu pro studenty starší šestnácti let, kteří se potýkají s psychickými potížemi. I jejich rodičům, spolužákům či pedagogům poradí pracovníci nové služby, která se jmenuje Dostuduj.fit.

O vzniku služby podporovaného vzdělávání v Praze jsme uvažovali již před lety, kdy jsme viděli narůstající počet mladých lidí s různými psychickými obtížemi, kvůli kterým se potýkají se studiem a které jim komplikují možné budoucí uplatnění. Tento trend se bohužel ještě prohloubil v souvislosti s koronavirovou pandemií a navazujícími restrikcemi, kdy řada mladých lidí poprvé ve svém životě zažila krizi s nejasným výhledem na zlepšení. I proto jsme rádi, že se nám v roce 2021 podařilo získat finance z Evropského sociálního fondu a otevřít v rámci Fokusu Praha službu dostuduj.fit,“ uvedla Nela Beranová, vedoucí týmu Dostuduj.fit.

 Klienti mohou využít novou službu k tomu, aby se zorientovali v aktuální životní situaci. Získají prostor, kde mohou mluvit o vlastních pocitech a nesnázích. Sociální pracovníci jim nabízejí také praktickou podporu při sestavení vlastních studijních priorit a povinností a pomůžou jim vytvořit individuální studijní plán (ve spolupráci se školou). „Velký důraz klademe na spolupráci s okolím studenta, pedagogy a jeho rodinou. V rámci primární prevence v oblasti duševního zdraví pracujeme i na destigmatizaci“ dodala Nela Beranová.

Nový projekt „navazuje na první destigmatizační a primárně preventivní program pro mladistvé – Blázníš? No a!, který Fokus Praha realizuje již od roku 2005,“ jak napsali lidé z pražské pobočky Fokusu. V týmu, který studentům pomáhá, je psycholožka i peer pracovník, tedy člověk s vlastní zkušeností s duševní nemocí.

Zájemci, kteří chtějí využít nové služby pražského Fokusu, mohou kontaktovat členy týmu - telefonicky na čísle 778 971 470 nebo e-mailem na adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Pomoc nového týmu mohou využít také osobně na adrese Pernerova 293/11 v pražském Karlíně.

 

Copyright © 2023 - Spolek KOLUMBUS