Fotografie: Facebook Péče o duševní zdraví

Zhruba před devíti měsíci založili klienti a pracovníci východočeské organizace Péče o duševní zdraví (PDZ), konkrétně její jičínské pobočky, vycházkový klub. Pravidelně v pátek se společně procházejí okolím města.

Klienti a pracovníci PDZ chtěli společně vytvořit bezpečný prostor pro setkávání v covidové době, klienti totiž vzájemný kontakt velice postrádali. Kvůli lockdownu se někteří lidé s duševní nemocí přestali hýbat, kamkoliv chodit, přibírali na váze a sociální pracovníci se začali obávat o jejich zdraví.

„Začalo se polehoučku, krátkými procházkami. Postupně klienti začali dávat návrhy, kam ještě jít, kam se podívat. Po půl roce intenzivního tréninku jsme se dostali až na šest km dlouhé trasy. A minule jsme ušli kilometrů dokonce osm,“ napsali pracovníci Péče o duševní zdraví.

Společné vycházky neprospívaly pouze fyzické kondici účastníků. Uvedli „Je to úžasný, neformální prostor pro povídání. Lidé se více otevřou, sdílejí, poznávají, vznikají nová přátelství, podporují se a motivují.“ Na závěr příspěvku o tomto novém projektu lidé z PDZ napsali: „pohyb na čerstvém vzduchu je to nejlepší, co pro své zdraví a v rámci psychohygieny udělat!

V klubu PDZ pořádá i další setkávání pro své klienty, například při muzikoterapii nebo dramaterapii, oblíbená jsou i setkání s farářem. Kdyby měl kdokoliv zájem a cítil, že potřebuje pomoc, protože mu do života vstoupilo duševní onemocnění, může do střediska Péče o duševní zdraví v Jičíně přijít bez objednání kdykoliv v kontaktní den, kterým je pondělí (13:00 až 16:00).

 

Copyright © 2024 - Spolek KOLUMBUS