Nový rozhovor přibyl na YouTube kanále Hovory o duši, tvůrci vyzpovídali odborníka na sociální psychiatrii Ondřeje Pěče. Praktická příručka, kterou v češtině vydala organizace Fokus Praha, poradí, jak zvládat slyšení hlasů. Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí svým klientům příspěvek na psychoterapeutickou péči.

Hovory o duši nabízí rozhovor s Ondřejem Pěčem, odborníkem na sociální psychiatrii

Na YouTube a dalších platformách mohou zájemci poslouchat Hovory o duši. Jedná se o rozhovory s odborníky, kteří se zabývají otázkami duševního zdraví. Na začátku února vyzpovídali tvůrci Hovorů odborníka na sociální psychiatrii Ondřeje Pěče. Je ředitelem psychoterapeutické a psychosomatické kliniky ESET, působí také jako vysokoškolský pedagog.
Doktor Pěč nás nejprve provede světem sociální psychiatrie, která se primárně zabývá vlivy populací, společenství a komunit na duševní zdraví a nemoc, ať už jde o jejich vznik, průběh či léčbu a rehabilitaci. Řeč bude také o optimální podobě psychiatrické péče u nás, ale také o důvodech, které často vrací pacienty psychiatrických nemocnic a oddělení po propuštění rychle zpět do zdravotnických zařízení,“ uvedli tvůrci Hovorů o duši. Rozhovor se zabýval i jinými tématy.

 

Pražský Fokus vydal zajímavou publikaci významně spojenou s hnutím Slyšení hlasů

Pražský Fokus v říjnu minulého roku vydal překlad publikace Hlas Zevnitř. Jedná se o praktického průvodce, který čtenářům poradí, jak zvládat sluchové halucinace v podobě hlasů. Napsal ho Paul Baker, který založil a zviditelnil celosvětové hnutí Slyšení hlasů zaměřené na svépomoc lidí se sluchovými halucinacemi. Kniha byla původně napsána právě pro zmíněné hnutí. „Slyšení hlasů je obvykle považováno za symptom duševní nemoci, o němž se nemluví, protože je společensky stigmatizující. Publikace Hlas zevnitř přibližuje, jaké je to slyšet hlasy, proč k tomu dochází a jak mohou lidé tuto zkušenost lépe zvládat. Po obsahové stránce průvodce vychází z výzkumů a praxí, které probíhaly řadu let v Nizozemí a Velké Británii a jež poprvé v historii zprostředkovávají skuteční experti – sami lidé slyšící hlasy,“ napsali lidé z organizace Fokus Praha. Publikace je dostupná na internetu.

Národní ústav duševního zdraví šíří osvětu (nejen) pro případ rizikových situací

V rámci Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) funguje pracovní skupina nazvaná ‚Prevence a výzkum sebevražd.‘ Před časem vytvořila materiály pro veřejnost, které popisují nejčastější varovné příznaky pokusu o sebevraždu, a radí, jak na takové riziko nejlépe reagovat. Téma je citlivé zvláště nyní, v době pandemie nemoci COVID-19, kdy byl zaznamenán dvojnásobný nárůst úzkostných onemocnění a trojnásobný nárůst depresivních potíží.
Jak se tedy chová člověk, u kterého je vysoké riziko sebevraždy? Dotyčný říká, že nemá pro co žít, má pocit, že je pro ostatní přítěží… je podrážděný, úzkostný, depresivní … přestává se věnovat koníčkům, navštěvuje lidi (nebo jim volá) s tím, že se chce rozloučit…
Co v takovém případě dělat? Je vhodné si s uvedenou osobou promluvit - rozhovor o pocitech a myšlenkách totiž může vést ke snížení rizika sebevražedného jednání. Také je dobré takového člověka motivovat, aby našel odbornou pomoc, je vhodné mu s tím pomoci. Více varovných příznaků a doporučení, co dělat, naleznete na vložených infografikách.

 

 

 Vědci z NUDZ zjistili, že v souvislosti s pandemií COVID-19 a souvisejícími restriktivními opatřeními vzrostl v květnu 2020 výskyt duševních onemocnění u dospělé populace v České republice na více než třicet procent. Vytvořili proto webové stránky www.opatruj.se. Cílem projektu je vybavit veřejnost znalostmi a schopnostmi, které lidem umožní efektivně pečovat o své duševní zdraví a posilovat svou psychickou odolnost. Zájemci naleznou na webu on-line testy (na úzkost, depresi), doporučení pro péči o sebe sama v různých oblastech, základní přehled v tématu duševního zdraví, rady, jak pomoci druhým, a další podstatné informace.

Kromě výše uvedeného pomáhají lidé z NUDZ také seniorům, kteří si chtějí potrénovat paměť a pozornost. Odborníci pro ně připravili tréninkový program, který mohou absolvovat z pohodlí domova. Součástí je vstupní a závěrečné vyšetření kognitivních funkcí přes internet, po kterém následuje osmnáct tréninkových sezení. Na závěr, po účasti na workshopu, dostanou účastníci zpětnou vazbu o úrovni svých kognitivních funkcí. Zúčastnit se mohou lidé starší šedesáti let, kteří vlastní a ovládají svůj počítač a nemají závažnou psychiatrickou či neurologickou poruchu. Seminář se bude konat dvakrát týdně po dobu dvou měsíců s předpokládaným začátkem v březnu 2021. Zájemci se mohou přihlásit na e-mailech Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

 

Klienti České průmyslové zdravotní pojišťovny mohou využít program na podporu duševního zdraví

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) nabízí svým klientům nový program, díky kterému mohou absolvovat léčbu pomocí psychoterapeutů v maximální výši dvou a půl tisíce korun. Do programu, který byl zahájen 8. února, je zaregistrováno necelých dvěstě terapeutů. „Jedno sezení u specialisty bude stát pojištěnce ČPZP maximálně 700 korun. Pojištěnci ČPZP pak od pojišťovny mohou získat až 5 x 500 korun, tedy celkem 2 500 korun,“ vysvětlila podmínky programu mluvčí pojišťovny Elenka Mazurová. Pojišťovna se do projektu pustila z toho důvodu, že česká populace má zhoršenou psychickou kondici kvůli pandemii COVID-19.

 

Rodinní příslušníci osob s duševní nemocí získají on-line podporu

Centrum pro rozvoj péče o duševní zdraví pokračuje v on-line setkáních pro rodinné příslušníky a blízké lidí s duševní nemocí. Účastníci se potkají s lidmi s vlastní zkušeností v oblasti péče o blízkého s psychickými potížemi (peer rodinnými příslušníky) a pracovníky v oblasti péče o duševní zdraví. „Setkání vycházejí z osobních i profesních zkušeností. Nabídneme vám praktické informace, ale především zkušenosti s tím, jak překlenout těžkosti a najít podporu, a prostor pro sdílení vašich témat a otázek,“ napsali pořadatelé. Tématem setkání, které se uskuteční 11. března, bude osobní plán pro rodinu, blízké a přátelé, který posluchačům umožní udržet si psychickou pohodu. 19. dubna si mohou zájemci poslechnout, jak se zachovat v případě rizika sebevraždy svého blízkého. Další informace jsou k dispozici na webu zmíněného Centra pro rozvoj péče o duševní zdraví .

 

Spolek Dobré místo hledá ukázky literární tvorby peerů a jejich klientů

Lidé s psychickými potížemi jsou často autory zajímavé tvorby. Organizace Dobré místo, která se zabývá podporou lidí se zdravotním postižením včetně duševních nemocí, proto aktuálně sbírá literární díla a fotografie peerů a jejich klientů. Chce je následně publikovat na svém Facebooku. Lidé ze spolku uvedli na své Facebookové stránce: „Milí přátelé Dobrého Místa, rádi bychom s Vámi sdíleli střípky z tvorby peer konzultantů i jejich klientů z doby karantény a vyzvali Vás tímto také k tvořivosti, sdílení a propojení online. Pokud píšete do šuplíku, nebo třeba fotíte, podělte se s námi. Své texty, fotky i jiné kreativní nápady, můžete poslat na: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. Vybrané příspěvky zveřejníme zde na FB Dobré Místo.

 

Pořadatelé zvou na konferenci Slyšení hlasů, která se uskuteční letos v říjnu

1. ročník konference Slyšení hlasů má podtitul Za svobodu myšlení. Pořadatelé, mezi nimi lidé se zkušeností s hlasy, jejich rodinní příslušníci a profesionálové z oblasti duševního zdraví již nějakou dobu spoluvytváří celosvětovou síť hnutí Slyšení hlasů, kterou spojuje otevřený postoj k fenoménu slyšení hlasů, a to v různých městech – konference má být  společným setkáním hnutí Slyšení hlasů napříč republikou. Organizátoři již určili datum ( 20. a 21. října) i místo (Prahu) konání. Zájemci získají informace na webu https://konferenceslysenihlasu.cz/, kde se také dozví, jak se mohou přihlásit.

Copyright © 2024 - Spolek KOLUMBUS