Ostravská organizace Spirála chce otevřít nové prostory, ve kterých budou odborníci různých specializací nabízet veřejnosti pomoc, skupinovou terapii i workshopy. Spirála tak reaguje na dopady koronaviru, který vede ke stále častějším psychickým problémům u lidí, kteří by za běžných okolností odbornou pomoc zřejmě vůbec nepotřebovali. Na podporu projektu a realizaci plánu otevřela Spirála sbírku na portálu darujme.cz.

Vnímáme, že situace není dobrá a řada psychických problémů se u lidí teprve projeví. Podle průzkumů Národního ústavu pro duševní zdraví důsledky sociální izolace těžce dopadají zejména na mladé lidi. Depresivní stavy přepadají i ty, kteří dosud byli bez problémů,“ uvedla Eva Krestová, ředitelka organizace Spirála Ostrava. 

Rekonstrukce objektu na ulici J. Matušky v Ostravě umožní otevření nového střediska, kde budou pracovníci organizace poskytovat pomoc lidem s psychickými potížemi. Rozšíří se služby společnosti a vznikne multidisciplinární tým, který bude složen ze zdravotníků, sociálních pracovníků a lidí s vlastní zkušeností se zvládáním následků duševní nemoci.

Současné prostory dovolí pomoci průměrně 120 lidem během jednoho roku, není v nich však možné pořádat skupinové terapie, či rozšířit tým o zdravotníky. Poptávka po pomoci nicméně stále stoupá. Spirále se podařilo využít příležitost a získat větší prostor patřící Městskému obvodu Ostrava-Jih, který však musí projít modernizací a úpravou. Tu ale zcela nepokryjí příjmy z veřejných zdrojů, ani sociálního podnikání, jež je současnou situací paralyzováno,“ vysvětlila Eva Krestová.

Copyright © 2024 - Spolek KOLUMBUS