Hrad Rychmburk slouží jako chráněné bydlení pro dvanáct lidí s duševní nemocí. Ty brzy čeká stěhování do malého pobytového střediska, ve kterém budou bydlet v komunitě. Pardubické hejtmanství pro ně staví v nedaleké obci Předhradí dva domky, ve kterých tito lidé získají možnost žít smysluplnější a důstojnější život. Centrum denních aktivit se z hradu přesune do blízké Skutče, kde již někteří jeho klienti žijí.

Z Rychmburku se od jara 2021 stane kulturní památka. Část hradu je již zpřístupněna, volně přístupné jsou gotické sklepy, další části, včetně věže, jsou přístupné po předchozí domluvě. Již nyní se na hradě konají různé kulturní akce s historickou tématikou. Dospělí i děti mohou přijít na tradiční Hradní slavnosti, které se letos odehrají 29. června. Součástí akce bude koncert historické hudby, představení kejklířského souboru, ukázka práce uměleckého kováře nebo komentované prohlídky hradu. Pro děti bude připraveno oblíbené malování na obličej, mohou si vyzkoušet dobový kolotoč, střelnici, nebo si něco vytvořit v keramické dílničce.

Potenciál hradu je i podle odborníků na oblast kultury a památkové péče ohromný, a proto se budeme snažit postupovat co nejcitlivěji a otevřít hrad, který byl postaven ve 14. století, veřejnosti,“ uvedl pardubický hejtman Martin Netolický a dodal: „samozřejmě bychom byli rádi, aby se po přemístění klientů hrad otevřel návštěvníkům co nejdříve a nebyla zde prodleva. Vše chceme koordinovat jak s obcí, tak právě s odborníky. Na hradě by měly vzniknout prostory pro expozice, kulturní akce, různé konference, ale také ubytovací kapacity, které jsou například na Svojanově vytížené, a pro návštěvníky by mohlo být přespání v historických prostorách velmi atraktivní.

Copyright © 2024 - Spolek KOLUMBUS