Organizace Green doors ve spolupráci s Antonínem Kokešem, majitelem nakladatelství Albi a Antonínova Pekařství, již počtvrté pořádá charitativní sbírku pod názvem Čistá duše, která pomůže konkrétním lidem potýkajícím se s duševní nemocí. Ze získaných peněz jim organizátoři proplatí to, co potřebují, aby mohli nastartovat zajímavou kariéru - takovou, která je bude bavit. Charitativní projekt usiluje o to, aby lidé, kteří se potýkají se schizofrenií nebo s jinými duševními nemocemi, mohli prožít normální život.
Výtěžek z letošní sbírky pomůže sedmi lidem. Denisu baví práce s dětmi, kvůli schizofrenii ale nemůže pracovat ve školách. Baví ji také jóga a proto si z vybraných peněz zaplatí kurz, který z ní udělá lektorku jógy pro děti. Vladimír absolvuje kurz bytového designera. Vystudoval totiž architekturu, ale práce v této oblasti je pro něj kvůli jeho duševnímu onemocnění příliš náročná - potýká se se schizofrenií. Sandra a její tři kamarádky trpí hraniční poruchou osobnosti. Společně se rozhodly otevřít výtvarně - edukativní dílny pro lidi se stejnou diagnózou a jejich blízké. Ty zrealizují díky získaným financím. Alice se potýká s panickými atakami a své stavy zachycuje v obrazech. Za vybrané peníze chce uskutečnit výstavu vlastní tvorby. Ta pomůže s destigmatizací duševních nemocí.
Uvedené osoby je možné do konce září podpořit několika různými způsoby. Zájemci si mohou v několika pražských podnicích zakoupit Smysluplnou kávu nebo Smysluplný preclík. Dobročinná káva se prodává v kavárnách Klub V. Kolona, Mlsná kavka, Café Na půl cesty, Café Jericho a Pisco café. Smysluplný preclík je k zakoupení v Antonínově pekařství, v Café Jericho a na Lodi Tajemství. Z jedné kávy bude sbírce věnováno patnáct korun, výtěžek z prodeje preclíků půjde na charitu celý. Také je možné podpořit projekt posláním konkrétní finanční částky na účet organizátorů.
Letos se jedná již o sedmé pokračování projektu Čistá duše. První ročník se zaměřil na osvětu v oblasti duševního zdraví, jeho výsledkem byla výstava portrétů lidí se schizofrenií doprovázená vyprávěním o jejich životních příbězích. Druhý ročník se snažil seznámit s problematikou duševního zdraví zaměstnavatele. Organizátoři chtěli docílit toho, aby se firmy nebály nabídnout práci lidem s psychickou poruchou. Od čtvrtého ročníku je náplní Čisté duše pořádání sbírek. Díky výtěžku se každý rok proplatí několika vybraným jedincům s duševní nemocí důležité životní kroky, které jim umožní se profesně rozvíjet. Na co byl věnován výtěžek první sbírky? Jedna slečna potřebovala nový notebook, na kterém by dopsala diplomku, druhá potřebovala trekingové hole, aby mohla pořádat kurzy nordic walking.