Opavská organizace Anima Viva letos realizuje projekt Veřejně proti sociálnímu stigmatu osob s duševním onemocněním II, v rámci kterého již uspořádala několik přednášek, výstavu a další akce. Přečtěte si rozhovor s PhDr. Beátou Koňařík Bakošovou, která v Anima Vivě pracuje jako vedoucí služby a sociální pracovnice a projekt má na starost.

Jaký je hlavní cíl projektu Veřejně proti sociálnímu stigmatu osob s duševním onemocněním II?
Projekt významnou mírou přispívá k podpoře a k destigmatizaci osob s duševním onemocněním, bojuje proti předsudkům a mýtům ve společnosti a zaměřuje se na šíření osvěty a informací o duševním onemocnění a je spolufinancovaný Moravskoslezským krajem.


Bylo těžké získat grant od Moravskoslezského kraje?
V každém dotačním řízení je nutné dodržet podmínky vypsaného projektu a pak je na odborném hodnotiteli, jak posoudí jeho věcnou stránku.

Je tento projekt pokračováním nějakého projektu předchozího? Jaký byl ten předchozí projekt?
Projekt je volným pokračováním projektu z roku 2018. Také tento projekt se zaměřoval na bourání mýtů a předsudků. Mezi zajímavé aktivity projektu patřilo setkávání svépomocných manželských a partnerských skupin, jejichž hlavním tématem bylo zvládání vztahových krizí, které souvisely právě s výkyvy duševního stavu nemocného partnera. Ukázalo se, že takovýto "servis" pro životní partnery je potřebný, protože pomáhá ventilovat nahromaděný stres a pomáhá také v získání náhledu na duševní nemoc partnera.

Součástí projektu byla literární a výtvarná soutěž. Jak tuto soutěž hodnotíte? Sešla se kvalitní díla?
Každý rok se sejde hodně kvalitních prací, jak literárních, tak výtvarných. Je hlavně důležité dávat prostor lidem s duševním onemocněním, protože v nich dříme umělecký duch, který, když se rozvine, vyráží nám všem dech. Každý obdivovatel umění se může do konce srpna přesvědčit sám. Na Zámku v Linhartovech běží druhým měsícem autorská výstava, která je přetkaná životními příběhy autorů a také informacemi o nejčastějších duševních onemocněních. 

Co všechno dalšího bylo součástí projektu?
Součástí projektu byly různé besedy, přednášky a to jak s odborníky, tak s peer pracovníky. Společně s návštěvníky jsme se věnovali také umělecké tvorbě.

Jaké máte další plány s projektem?
V tomto roce nás ještě čekají 3 projektové aktivity. Za pár týdnů zrealizuje kreativní dílnu, přesněji spíš kreativní den s muzikoterapeutkou, arteterapeutkou a košikářem. V závěru listopadu se těšíme na zajímavou přednášku MUDr. Radkina Honzáka a začátkem prosince si užijeme besedu s vánočním tvořením. A jelikož se pomalu blíží termín zpracování a podávání projektových žádostí na další rok, věřím, že se nám podaří i v dalším roce získat finanční podporu a naše nápady tak opět ve prospěch osob s duševním onemocněním, úspěšně zrealizovat.

Copyright © 2024 - Spolek KOLUMBUS