V období letních prázdnin probíhaly na dětském oddělení Psychiatrické nemocnice v Opavě léčebné pobyty pro děti. Tábory s atraktivním programem byly určeny mládeži s různými psychickými poruchami. Pracovníci dětského oddělení byli velmi obětaví a nabídli dětem zábavu, kterou by kvůli svým problémům nemohly zažít na běžných táborech.

Tábory byly celkem tři a každý trval dva týdny. Program se každý den přizpůsoboval aktuálnímu počasí a zdravotnímu stavu táborníků. Na rehabilitační pobyty přijely děti s různými obtížemi. Například některé mají diagnozu enuréza, tedy problém udržet moč. Tábora se zúčastnili i mladiství, kteří trpí hyperkinetickými poruchami, ty spočívají například v poruše soustředění a v hyperaktivitě. Mezi táborníky také patřily děti s mentálním postižením, s autismem, s neurózou atd.

Součástí programu bylo několik výletů. Táborníci se vydali do blízkého i dalekého okolí, například na prohlídku zvířátek na Veterinární klinice v Jaktaři. V rámci návštěvy zámku v Raduni se prošli rozsáhlým parkem. K atraktivním výpravám patřila cesta za koníčky do Otic. Společně s organizátory děti navštívily také Mladecko,  kde probíhala každoroční akce „Přehlídka vojenské techniky“. Byl to super zážitek, návštěvníci přehlídky si mohli prohlédnout stará děla, případně se  mohli nechat povozit na tanku.

Součástí programu byly také soutěže, například o nejhezčí hrad z písku, uskutečnil se pohár v Člověče, nezlob se i netradiční Olympiáda, děti soutěžily ve zpěvu. Za úspěch byly odměněny diplomy a drobnými cenami od sponzorů. Diplomy vyzdobily pacientky z dospělých stanic. Vše, co děti zažily na výletech a akcích, si mohly zapisovat nebo kreslit do deníčků. Nejpovedenější deníčky byly na konci tábora vyhodnoceny a odměněny. Na závěr každého pobytu se uskutečnil i maškarní rej, táborníci převlečení do masek se v průvodu prošli areálem psychiatrické nemocnice. Členové zdravotního personálu následně pomohli vybrat nejoriginálnější masky.

Organizátoři tábora každoročně spolupracují se Slezským zemským muzeem v Opavě na akci „Noc s netopýry.“  Děti i letos vyrobily z nejrůznějších materiálů netopýry, následně své výtvory předali pracovníkům muzea, kteří je použili jako dekorace v rámci přednášek o tomto nočním savci. Odměnou za netopýry si děti mohly bezplatně prohlédnout historické výstavní budovy a také Arboretum v Novém Dvoře.

Všichni si odvezli domů plno zážitků, vzpomínek, diplomů, drobných výrobků a dárků,“ napsali organizátoři.

Copyright © 2024 - Spolek KOLUMBUS