Týdny pro duševní zdraví jsou kampaní pořádanou každým rokem, která přibližuje široké veřejnosti téma duševního zdraví a přispívá k větší toleranci společnosti vůči lidem s psychiatrickou diagnózou. Týdny v rozhovoru představila odborná konzultantka z Národního ústavu duševního zdraví Mgr. Slavomíra Pukanová. Je specialistkou iniciativy Na rovinu v oborech destigmatizace a Public relations.

 Uskuteční se i letos, v roce 2020, Týdny duševního zdraví?

Na podzim letošního roku nás čeká už 31. ročník této multižánrové celorepublikové kampaně na podporu lidí s duševním onemocněním. Loňský 30. ročník měl obrovský dosah, zapojilo se celkem 44 různých organizací v 56 městech. Celkem uspořádaly 220 akcí s cílem přiblížit veřejnosti témata spojená s duševním zdravím, zkušenosti lidí s duševním onemocněním, možné způsoby prevence duševních onemocnění i aktivity organizací působících v sociálně-zdravotní oblasti.

Jaké všechny rozmanité typy akcí bývají součástí Týdnů?

Jako každý rok se i letos můžeme těšit na rozmanitý program v podobě koncertů, happeningů, výstav, divadelních a filmových představení, workshopů, dnů otevřených dveří, kulatých stolů, besed a diskusních fór o nejrůznějších aspektech duševního zdraví a mnoha dalších. Vzhledem k tomu, že se akce konají po celé ČR a v režii mnoha organizací, konkrétní program se budeme dozvídat postupně v průběhu léta a aktualizovat na www.tdz.cz. Snad nám epidemiologická situace s koronavirem plány nenaruší.

Není to pro pořadatele náročné, celý měsíc plný nejrůznějších akcí?

Vzhledem k tomu, že se akce konají po celé ČR a pod hlavičkou mnoha organizací, které se zaměřují na lokální účastníky, je program bohatý, různorodý a má široký záběr žánrů. Pořadatelé se snaží nabídnout to, co je v daném regionu tradičně oblíbené a osvědčené nebo přicházejí s originálními novinkami, které zohledňují aktuální situaci v dané oblasti. Tak se např. připojují nově vznikající Centra duševního zdraví, které informující o svých službách a aktivitách a umožňují široké veřejnosti z okolí nahlédnout pod pokličku tématu duševních onemocnění. 

 Jaké instituce se na projektu podílí? Existuje něco jako centrální koordinační tým, který se stará o všechny akce na celorepublikové úrovni?

Zakladatelem TDZ je nezisková organizace Fokus v Praze (původně Sdružení Fokus). Fokus ČR v roce 2018 uzavřel partnerství s Národním ústavem duševního zdraví, konkrétně Iniciativou NA ROVINU, jejíž hlavní aktivitou je destigmatizace lidí s duševním onemocněním. Společně teď šíříme myšlenku a hodnoty Týdnů pro duševní zdraví dál. Snažíme se o koordinaci a společné PR jednotlivých organizátorů tak, aby měla akce co největší mediální dopad a dozvědělo se o nich co nejvíc lidí. I když Iniciativa Na rovinu a Fokus ČR tuto kampaň společně zastřešují, pořadatelem akcí jsou mnohé další organizace poskytující sociálně – zdravotní péči, kulturní a vzdělávací instituce i svépomocné spolky lidí s duševním onemocněním.

Podle mého názoru mohou na veřejnost nejlépe zapůsobit konkrétní příběhy lidí s duševní nemocí. Snažíte se prostřednictvím Vaší kampaně šířit i takové zkušenosti?

Obsahovou i formální stránku jednotlivých akcí si určují organizátoři sami. Jednoznačně s vámi ale musíme souhlasit, že největší dopady na změnu stigmatizajících postojů široké veřejnosti má sdílení příběhů lidí, kteří mají osobní zkušenost s duševním onemocněním nebo prožili psychickou krizi. Snažíme se proto motivovat organizátory v tom, aby se zapojení lidí s vlastní zkušeností do organizace akcí stalo jedním z nejdůležitějších kritérií při jejich plánování.

Národní ústav duševního zdraví se zabývá duševními nemocemi z odborného pohledu. Snaží se šířit i odborné informace? Jaké povahy jsou, pomáhají i s destigmatizací duševních nemocí?

NUDZ jako přední české vědecko-klinické centrum v oblasti výzkumu duševního zdraví, onemocnění a neurověd má velmi široké pole své působnosti. Iniciativa NA ROVINU, která společně s Fokusem ČR „TDZ“ zaštiťuje, se prioritně věnuje destigmatizaci duševních onemocnění a zlepšování gramotnosti v oblasti duševního zdraví. Snažíme se vědecké poznatky a výsledky výzkumů NUDZ popularizovat a přibližovat široké veřejnosti. V loňském roce, kdy ústředním tématem TDZ byla Prevence sebevražd, jsme komunikovali hlavně toto téma a využili jsme k tomu i výsledky výzkumu kolegů z Výzkumného programu sociální psychiatrie v NUDZ i ze zahraničních zdrojů.

Jaký je zájem médií o Vaše akce? Máte přehled, jestli jsou novináři, kteří se s Vaším programem potkají, více přátelští vůči lidem trpícím duševní nemocí?

Systematickou práci s médii a novináři považujeme za nedílnou součást destigmatizačního úsilí. V období TDZ mají novináři (celorepublikových, ale hlavně lokálních médií) zvýšený zájem o téma duševního zdraví. V tomto ohledu patří velké díky všem organizacím, kteří věnují komunikaci s médii svou energii a čas a na své akce je zvou. Iniciativa NA ROVINU navazuje s novináři kontakt celoročně, hlavně formou sítě Stigmawatch, kdy naši specialisti na komunikaci reagují na stigmatizující články v médiích. Novináři většinou vnímají zpětnou vazbu pozitivně a vysloveně stigmatizujících článků je oproti minulosti podstatně méně.

Máte nějakého vysněného hosta, nebo nějakou podobu akce, o které sníte, že byste ji rádi zařadili do programu Týdnů?

Vysloveně vysněnou konkrétní akci nemáme. Určitě nás těší, že se zapojuje čím dál tím víc organizací a co je ještě důležitější, že se akce přesouvají do běžné komunity. Kritériem úspěchu osvětové a destigmatizační akce by neměl být počet účastníků ani atraktivita hostů, ale to, jakou změnu v myšlení a postojích vůči lidem s duševním onemocněním dokáže u publika vyvolat. Když účastník odchází s pocitem, že se něco užitečného dozvěděl, že se u toho bavil a že nevnímal žádnou hranici mezi tzv. duševně zdravými a nemocnými, akce splnila svůj cíl.

Neuvažujete o tom, že by Týdny mohly být mezinárodní, že by se mohly podobné akce konat i v jiných zemích?

V „západním“ světě je podobných kampaní a akcí hodně. Některé běží omezenou dobu, některé celoročně a mnohé z nich jsou skvělé. Svépomocné aktivity lidí s duševním onemocněním nebo jejich rodinných příslušníků tu mají taky delší tradici, což se na jejich úrovni dost projevuje. Horší je to ve východní Evropě a v republikách bývalého Sovětského svazu. V tomto ohledu jsme v ČR na dobré cestě, protože i když je stigmatizace a diskriminace lidí s duševním onemocněním u nás stále silná, máme na čem stavět. Tradice neziskových organizací působících už 30 let v komunitě, podpora reformy péče o duševní zdraví, dobrá síť odborníků a postupná emancipace svépomocných organizací z nás dělá vzor pro ostatní východní státy. Snažíme se proto materiály a poznatky znašich destigmatizačních programů přinášet zahraničním kolegům. TDZ jsme zatím nenabídli, ale letos se poprvé konal náš festival NA HLAVU v Rusku, v Petrohradu. A to je určitě povzbudivé!

 

 

Copyright © 2024 - Spolek KOLUMBUS