Některé ženy čelí během těhotenství nebo brzy po porodu duševním potížím. Lidé ze spolku ‚Úsměv mámy‘  pomáhají maminkám psychickou zátěž zvládat, podle vlastních slov „podporují šťastné mateřství.“ V červnu letošního roku rozšířili svoje služby, v Praze otevřeli nové poradenské centrum.

Zaměstnanci organizace Úsměv mámy nabízí maminkám mnoho služeb – organizují pro ně svépomocné podpůrné skupiny, propojují je na základě podobných zkušeností a usilují o systémové zlepšení péče. Podílí se na osvětových aktivitách a spolupracují s Národním ústavem duševního zdraví. 

Nabízíme základní informace o psychických potížích v mateřství, základní analýzu vašich potíží za pomoci psychometrických nástrojů, služby peer konzultantek, psychologickou podporu, podpůrné skupiny, skupinové aktivity, nová přátelství i možnost zapojit se do činnosti spolku a centra,“ napsali lidé ze spolku na webu www.centr-um.cz

Péče o maminky s psychickými potížemi je v České republice jen okrajovým tématem, na rozdíl od zahraničí, kde je jí věnována adekvátní pozornost. „Desítky šikovných žen (a k tomu pár mužů) s nadšením posouvají téma křehké mateřské psychiky mílovými kroky vpřed,“ napsali členové organizace o své práci. 

Spolek představil základní informace o potížích čerstvých matek na svých internetových stránkách. Problémy vznikají proto, že se maminkám podstatně změní životní rytmus, často jim chybí spánek i čas, který by mohly věnovat jen samy sobě. A hlavně nově pečují o bezbranného človíčka, a to je další, velká starost navíc.  

Brzy po porodu dochází v těle matky k prudkým změnám hormonálních hladin, což často vyvolává i nepříjemné psychické stavy označované jako poporodní splín. Ten je běžný a hlavně dočasný, do čtrnácti dnů od porodu zpravidla odeznívá. Kromě splínu potkává nové maminky také deprese, úzkost či psychóza. 

 V rámci deprese mají ženy pocit, že jsou obrazně řečeno pod černou dekou. Svět už pro ně skončil, už nikdy neprožijí radost a žádné světlé zítřky je nečekají. Takové jsou jejich obavy. Úzkosti jsou zase podobné pocitu těžkého balvanu na hrudi. Těžko se jim dýchá a buší jim srdce. Příznakem jsou také obavy o budoucnost, o miminko, i o sebe.

Nejznámějším, i když nejvzácnějším, typem psychických potížích žen v rizikovém období je takzvaná poporodní psychóza. Maminky ztrácí kontakt s realitou, trápí je například bludy, halucinace nebo paranoia, a také nemohou spát. V takové situaci je nutné rychle vyhledat lékařskou pomoc. 

Pro Úsměv mámy pracuje několik žen s vlastní zkušeností s podobnými problémy, které radí ženám v nové situaci. Na internetu o této roli napsali: „je pro vás vrbou, přítelkyní na telefonu i člověkem, se kterým můžete otevřeně hovořit, pokud vám vybraná péče nevyhovuje.“

Všechny služby, včetně psychologické podpory, jsou bezplatné. Na webových stránkách www.centr-um.cz najdou zájemkyně formulář, přes který se mohou přihlásit na úvodní konzultaci.

Copyright © 2024 - Spolek KOLUMBUS