1. července dorazila reforma psychiatrické péče i do podhůří Beskyd. Ve Frýdku-Místku bylo otevřeno nové Beskydské centrum duševního zdraví (BCDZ). Služba pomáhá lidem s duševním onemocněním, kteří mohou využívat odborné pomoci pracovníků přímo v centru, nebo mohou odborníky ze střediska přivítat ve svém domácím prostředí.

V červenci řešili pracovníci centra organizační záležitosti. Snažili se zařízení kvalitně vybavit, zpočátku například chyběly počítače. Lidé trpící psychickými potížemi mohou služeb BCDZ využívat od 1. srpna.

Zařízení vybudovala Frýdecko-místecká nemocnice spolu s místní Charitou, konkrétně střediskem Zoom, které již dlouho pečuje o klienty s psychickými potížemi, a to jak terénní tak i ambulantní formou. Klientům beskydského centra pomůžou sociální pracovnice, peer konzultantka, všeobecné sestry, všeobecné sestry se specializací v psychiatrii, psycholožka a psychiatrička - doktorka Markéta Dobrá. Služba je určena lidem, kteří bydlí nejen ve Frýdku-Místku, ale i ve Frýdlantu nad Ostravicí a v okolních vesnicích.

Beskydské centrum duševního zdraví není těžké najít. Sídlí v moderní budově naproti služebnímu vjezdu do Frýdecko-místecké nemocnice. Co se jeho okolí týče, nedostatkem jsou dva chybějící dopravní prvky, zebra při cestě z nemocnice do centra a parkoviště. Klientům by mohly chybět také stojany na jízdní kola. Co mne naopak příjemně překvapilo byla nabíjecí stanice na elektromobily u budovy. Příjemným bonusem umístění centra je kavárna v sousedství. Nabízí se tam možnost setkávání pracovníků střediska s klienty, i pořádání oblíbených psychoterapeutických skupin, které Markéta Dobrá dříve kvalitně vedla v ostravské kavárně Kafárna. 

Do centra jsem přišel krátce po deváté hodině, kdy končila ranní porada, která se konala v zasedací místnosti. Vstoupil jsem do takzvané denní místnosti, ve které jsou během otevírací doby vítáni zájemci z široké veřejnosti. Místnost je moderně a komfortně vybavena. Na počítači mohou návštěvníci brouzdat na internetu, také si mohou uvařit čaj nebo kávu. Na nástěnkách jsou umístěny organizační materiály a také edukační letáčky o duševním zdraví, o zdravé výživě, ... Vstupní sál je dostatečně velký, časem v něm budou probíhat skupinové aktivity. Podle sdělení sociální pracovnice Kristýny Syslové, která mne centrem provedla, bude záležet na zájmu klientů, co se tam bude dít. Mohly by tam probíhat pracovní terapie, projekce filmů nebo muzikoterapie. Když jsem BCDZ navštívil na začátku srpna, připadaly mi prostory ještě nezabydlené, například knihovnička byla skoro prázdná. Všechno chce svůj čas.

Beskydské zařízení pro lidi s duševní nemocí má také několik menších místností, jednou z nich je ošetřovna, ve které je možné podávat depotní injekce. Lidé s pohybovým hendikepem mohou využívat bezbariérový záchod, v případě potřeby je možné se osprchovat. Klienti a pracovníci mohou navštívit také relaxační místnost, čas ukáže, jak bude využita.

Tvůrci centra nezapomněli ani na soukromí pracovníků a klientů. Z denní místnosti je možné vstoupit do menšího salónku, ve kterém mohou klienti probrat s odborníky své problémy, aniž by je někdo jiný slyšel. Všechny místnosti jsou vybaveny klimatizací, klienti mohou využít také uzamykatelné skříňky. Některé prostory nejsou přístupné veřejnosti, slouží jen zaměstnancům. Tvůrci zařízení usilovali o to, aby nepůsobilo nemocničně. Přitom nemysleli jen na první dojem, chtěli, aby se v něm klienti i jiní návštěvníci cítili stále opravdu dobře.

Jsem rád, že transformace psychiatrické péče dorazila i do Frýdku-Místku. Díky beskydskému centru duševního zdraví jsem získal příležitost poprat se svou nemocí při případné další atace, aniž by byla nutná hospitalizace. Myslím, že do zařízení budu v případě potřeby rád docházet.

Copyright © 2024 - Spolek KOLUMBUS