Občas se lze dočíst o psychiatrických léčebnách, ve kterých léčí převážně psychoterapeutickými metodami a kladou menší důraz na podávání prášků. Tyto doposud existovaly výhradně v západních zemích, například v severní Americe fungoval projekt Diabasis, ve kterém pacienti tancovali, malovali, vzájemně se masírovali, … a tím se léčili. Tento projekt z finančních důvodů zanikl. Do dnešních dnů ovšem funguje finská psychiatrická nemocnice, která používá specifický způsob léčby schizofrenie nazvaný Otevřený dialog. V jeho rámci se klade důraz na psychologickou práci s pacientem a jeho sociálním okolím. Nadšenci připravili český web, který se tomuto konceptu věnuje. Je nabitý zajímavými informacemi a najdete ho na adrese http://www.otevrenedialogy.cz/.


Otevřený dialog je komplexní způsob organizace péče o duševní zdraví, který zahrnuje psychoterapeutickou práci s lidmi procházejícími akutní psychosociální krizí a s jejich sociální sítí. Vznikl jako jedna z inovací léčby schizofrenie a v kraji svého původu, ve finském Západním Laponsku, se díky otevřenému dialogu podařilo výrazně snížit výskyt nových případů diagnózy schizofrenie,“ uvedli tvůrci webu. Tento koncept nyní pomáhá léčit i jiné závažné psychické obtíže, nejen schizofrenii. Pomáhá například s depresemi nebo s poruchami příjmu potravy.

Web není jediným důkazem, že otevřený dialog začíná pronikat i k nám. Informace o něm pomáhají šířit lidé z několika organizací, které se věnují péči o lidi s duševní poruchou. Je mezi nimi Zahrada 2000, Fokus Praha a Studium 27. Lidé ze zmíněných organizací již připravili několik odborných pořadů na toto téma. Nejbližší akcí bude beseda, která se bude konat 24. dubna od 18 hodin v v konferenčním sále Domu světla v Praze. Centrum pro rozvoj péče o duševní zdraví vydalo Metodiku časných intervencí v multidisciplinárních týmech, která obsahuje i část věnovanou otevřenému dialogu. Tuto metodickou publikaci doporučuje i Psychiatrická společnost.


Copyright © 2024 - Spolek KOLUMBUS