Jičínská pobočka organizace Péče o duševní zdraví již nějakou dobu poskytuje službu nazvanou dramaterapie. Její smysl spočívá v tom, že si pacienti tak jako v divadle přehrají těžké chvíle dříve, než skutečně nastanou v opravdovém životě. Klienti se tak snaží prostřednictvím hry, příběhu nebo role rozšiřovat pohled na složité situace, hledat jejich řešení a tím se na ně připravit.

S některými věcmi si v životě neumíme snadno poradit. Pokud máme nějaký hendikep, může se zdát jako těžká životní situace i věc, která je pro jiného banalitou. Na kurzech dramaterapie se naši klienti učí, jak zvládat pro ně problémové situace v běžném životě,“ říká vedoucí skupiny dramaterapie Anna Bočková. Její metoda pracuje s fantazií, využívá projekci, stylizaci a kreativitu.

Pavlův příběh
Dramaterapie pomáhá nejen lidem s duševní nemocí, ale mohou ji využít také lidé s mentálním postižením. Pomohla například mentálně postiženému Pavlovi. Ten se obrátil na sdružení Péče o duševním zdraví s prosbou o pomoc se zapojením do společnosti. Navíc byl emočně nestabilní a příliš impulzivní, proto chtěl pomoci také se zvládáním emocí. Sociální pracovnice napadlo zapojit ho do dramaterapie, v rámci které si mohl natrénovat konkrétní situace ze života a naučit se, jak v nich jednat, a tak se dozvědět, jak se lépe zapojit do komunity.

Díky zkušenosti s divadlem se Pavel zapojil do místního divadelní souboru KULA, ve kterém hrají lidé s postižením. Zapojení do souboru je pro Pavla velkým pokrokem a šancí. V ideálním případě se Pavel s lidmi ze spolku spřátelí a bude se s nimi setkávat i mimo divadlo.

 

 

Copyright © 2024 - Spolek KOLUMBUS