Napsal Petr Moravec.

Z  Ledovek, magazínu organizace Ledovec, vybíráme zajímavý článek o vzniku Centra duševního zdraví v Plzni, který napsal Petr Moravec. Nejnovější číslo, ze kterého je tento článek, vyšlo 21. černa 2019. Najdete ho na adrese http://www.ledovec.cz/novinky-ledovec/item/155-ledovky-9-letni-special.

Centrum duševního zdraví (CDZ) je sociálně-zdravotní služba pro lidi se závažným duševním onemocněním poskytovaná multidisciplinárním terénním týmem. Pracovníci týmu pomáhají lidem s vážným duševním onemocněním v jejich zotavení.

Centra  duševního  zdraví  jsou  novým prvkem v systému psychiatrické péče v České republice a zavádí se v souvislosti  s  Reformou  psychiatrické  péče v  ČR.  Nenahrazují  současné  části  systému  –  psychiatrické  ambulance  nebo akutní péči v psychiatrických nemocnicích.

Vznikající první centra duševního zdraví jsou pilotním projektem, který má ověřit, jestli to bude fungovat, jak si myslíme, že by mělo – pomáhat lidem žít kvalitní, spokojený  život  doma,  ve  svém  přirozeném prostředí. V současné době se centra soustředí na práci s lidmi s vážným duševním onemocněním (tzv. SMI), kteří se léčí déle než dva roky nebo jsou ohroženi rozvojem onemocnění. Jedná se primárně o lidi se schizofrenií, bipolární afektivní poruchou, těžkým depresivním onemocněním,  případně  s  poruchami osobnosti.

Centra duševního zdraví mají současný systém péče doplňovat tam, kde dnes musí dlouhodobou podporu lidí s vážným duševním onemocněním často suplovat dlouhodobá lůžka v psychiatrických nemocnicích.  Člověk zůstává v nemocnici, protože třeba nemá žádné zázemí, nemá se kam vrátit a není dostupná následná služba, se kterou by mohl intenzivněji spolupracovat, která by ho provázela už během hospitalizace, pomohla mu uspořádat si život ovlivněný onemocněním, naučit se s ním žít, poznat krizi, konzultovat léky apod., a přitom už být doma. Nebo se do nemocnice někdy zbytečně vrací, protože není nikdo, kdo by s člověkem byl v pravidelném kontaktu a mohl tak snáze odhalit nastupující krizi. Něco zvládají  zajistit  komunitní  týmy,  které vyrostly v rámci sociálních služeb. Jenže ty mají své limity dané obsahem sociální služby a odborností sociálního pracovníka, něco zase dělají ambulantní psychiatři, kteří mají limity také – nemohou do terénu, na lidi nemají moc času, nevidí, jak fungují doma apod. Tohle má centrum duševního zdraví překlenout a limity odstranit.

Tým centra duševního zdraví reaguje na individuální potřeby každého klienta. Pracovníci přizpůsobují svou práci tomu, co kdo v konkrétní chvíli potřebuje. Za někým pojede psychiatr a sociální pracovník, u někoho zase bude častěji psychiatrická sestra. Někomu nejvíc pomůže povídat si s člověkem, kdo si prošel podobnou zkušeností. Někdo bude potřebovat schůzky spíš odpoledne, protože ráno  prostě  nevstane.  A  nejčastěji  to bude nějaký mix.  Je potřeba, aby týmy center duševního zdraví a psychiatrických nemocnic intenzivně spolupracovaly. Jednak pomáhat lidem, kteří jsou dlouhodobě hospitalizovaní, protože nemají kam jinam jít (zbývá jim buď nemocnice nebo ulice) nebo ztratili vinou dlouhého odloučení od běžného života některé dovednosti „přežití“ ve světě tam venku, vrátit se zpátky domů nebo najít nové doma a žít co nejspokojeněji. A potom, pokud pro některého z klientů centra duševního zdraví je pobyt v nemocnici nejlepším řešením akutní fáze onemocnění,  s ním bude tým centra stále v kontaktu, bude v kontaktu i s pracovníky nemocnice a společně budou pracovat na tom, aby
se člověk co nejdříve po odeznění akutní fáze nemoci vrátil domů. Následná léčba, psychoterapie a sociální práce už může probíhat  v  jeho  přirozeném  prostředí, kde má podporu odborníků na jednotlivé oblasti z centra duševního zdraví.

Plzeň je čtvrté největší město v republice, je centrem kraje, je tu nejvíce služeb, školy, nemocnice a deset kilometrů za Plzní je jedna z největších psychiatrických nemocnic u nás. A taky tu je Ledovec. I z toho je, myslíme si, více než jasné, že tu CDZ nemůže chybět.

Pracovníci Ledovce se více jak osmnáct let snaží pomáhat lidem, poskytují služby pro lidi s duševním onemocněním. Vytvořili  jsme  komunitní  tým  v  rámci sociální služby sociální rehabilitace, spolupracujeme s ambulantními psychiatry, Psychiatrickou klinikou FN v Plzni i Psychiatrickou nemocnicí v Dobřanech. Už počínaje rokem 2015 (to díky Norským fondům) jsme mohli zkoušet, co to znamená pracovat  v  multidisciplinárním  týmu. Měli jsme v týmu psychiatra i psychiatrické sestry. Jenže tehdy jen jako pracovníky dle zákona o sociálních službách, tedy buď sociální pracovníky, nebo odborné konzultanty. To znamenalo, že nemohli dělat diagnostiku, vyšetření, vystavovat doporučení k odborníkům, předepisovat léky. A to bylo limitující. Centrum duševního zdraví tedy byla jasná cesta, jak to, co děláme posunout kvalitativně dál.

V CDZ Plzeň tedy od 1. dubna 2019 potkáte tým odborníků zaměřených jak na zdravotní, tak na sociální oblast. Obě tyto části jsou si rovny. Říkáme tomu multidisciplinární  komunitní  tým.  Multidisciplinární je právě to spojení zdravotní a sociální oblasti. Komunitní znamená, že tým působí tam, kde je přirozené prostředí člověka, se kterým spolupracuje.

Centra duševního zdraví mají vymezenou spádovou oblast, v našem případě je to statutární město Plzeň. Počítáme s tím, že aktivních klientů bude kolem sto padesáti. Už nyní máme více než šedesát klientů a kolem třiceti zájemců.

Věříme v zotavení lidí s duševním onemocněním. A to v zotavení osobní. To znamená, že nejde jen o to, že člověk nemá příznaky, samostatně bydlí, pracuje a naplňuje další body a dá se to nějak změřit. Zotavení je osobní jedinečná cesta každého člověka. Cesta, která vede k nalezení spokojeného, plnohodnotného, uspokojujícího a přínosného života i s tou nemocí. A je lemována nadějí, že na té cestě dojdu
nejdál. Tomu bychom rádi pomáhali.

Copyright © 2024 - Spolek KOLUMBUS