Tři farmaceutické společnosti zahájily u nás osvětovou kampaň, jejímž cílem je zmírnit strach veřejnosti z lidí trpících schizofrenií. Firmy Janssen Cilag, Lundbeck a  Ely Lilly, které vyrábí léky na tuto nemoc, nazvaly svou kampaň ‚Sto tisíc neviditelných‘. Proč takový název? V Česku se počet osob s touto poruchou pohybuje kolem sta tisíc. Pro většinu z nich platí, že splývají s davem a stávají se neviditelnými, pokud pravidelně užívají léky.

Kampani vyjádřila podporu Česká psychiatrická společnost. Její předseda doktor Martin Anders uvedl: „Problematika duševních onemocnění je velice složitá a oceňujeme každou snahu o přiblížení tématu široké veřejnosti…. Česká veřejnost by si měla uvědomit, že soužití s těmito lidmi je možné. Už dnes se s nimi běžně potkáváme, a protože o nich nevíme, tak to nikomu nevadí.

Kampaň Sto tisíc neviditelných se také snaží upozornit lidi trpící schizofrenií, že díky vhodně zvolené léčbě mohou vést kvalitní život. Povědomí o léčebných metodách a jejich účincích je pořád poměrně nízké, a to i mezi pacienty a jejich blízkými.„Není lehké najít ideální řešení, v mém případě to trvalo několik let. Až vhodně zvolená léčba mě zbavila všech nepříjemných projevů nemoci a můj stav se zlepšil natolik, že o mojí nemoci nemá téměř nikdo ani tušení,“ přibližuje svůj příběh pacientka Alžběta Klímová

V rámci kampaně se zmíněné tři firmy snaží také upozornit na nejnovější metodu léčení duševních nemocí, tedy depotní injekce. Ty jsou podle několika výzkumů efektivnější než klasické léky, a některé nemocné vracejí zpátky do běžného života. Jejich výhodou je to, že se pacient nemusí každé ráno a večer soustředit na užívání léků. „Cílem naší kampaně 100 tisíc neviditelných je ... rozšíření zájmu o nemoc a také možnosti její léčby,“ vysvětluje MUDr. Martin Minarovič, ředitel společnosti Janssen Cilag.

Zájem o duševní zdraví zvýšila umělecká instalace Sto tisíc neviditelných, která byla minulý rok k vidění v odjezdové hale pražského Masarykova nádraží. Jejími autory byli výtvarník Tomáš Vavříček, absolvent Akademie výtvarných umění (ateliér intermediální tvorby Milana Knížáka), a zakladatel a umělecký ředitel The Chemistry Gallery Petr Hájek.

Copyright © 2024 - Spolek KOLUMBUS