Již celých třicet let se v České republice konají Týdny pro duševní zdraví (TDZ), mezitím se z nich stala největší česká osvětová kampaň v oblasti duševního zdraví. Letos se v rámci kampaně uskutečnilo celkem dvě stě dvacet akcí, které připravily neziskové organizace v šestapadesáti městech.

Na celorepublikové úrovni program koordinovala organizace Fokus ČR spolu s iniciativou Na rovinu a Národním ústavem duševního zdraví (NUDZ). Konkrétní akce uspořádaly lokální organizace pro své domácí publikum. „Kampaň TDZ je jedinečná v tom, že díky autonomii jednotlivých pořadatelských organizací a jejich kreativitě vzniká unikátní žánrově pestrá nabídka akcí, které už léta přitahují lokálně místní publikum. Díky odborné záštitě a promyšlenému zacílení se daří zvyšovat povědomí o tématu duševního zdraví i nemocí,“ řekl Jan Mácha, předseda spolku Fokus ČR.  

V mnoha městech kampaň svým vystoupením podpořily známé osobnosti. Lidé z Chotěboře mohli navštívit besedu s divadelní a filmovou herečkou Sabinou Královou, která má sama zkušenosti s duševní nemocí, trpěla depresemi a panickými atakami. Léčivé divadlo Gabriely Filippi uvedlo ve spolupráci s Fokusem Vysočina činoherní hudební představení Anastasia. Hra pojednává o nevšedním příběhu lásky, o seznámení úspěšného městského podnikatele s ženou, která žije uprostřed přírody. Anastasia je hlubokým a čistým poselstvím pro šťastný život na Zemi. V rámci představení ‚One human show aneb život, vesmír a vůbec …‘ se známá herečka Simona Babčáková zabývala souvislostmi, o kterých se příliš nemluví.

Týdny pro duševní zdraví skončily 10. října, tento den Světová zdravotnická organizace určila jako Den duševního zdraví. Jako hlavní téma Dne bylo letos zvoleno předcházení sebevraždám. Národní ústav duševního zdraví a Ministerstvo zdravotnictví na konci září vydaly Národní akční plán prevence sebevražd. U příležitosti oslav zmíněného dne instituce publikovaly Situační analýzu prevence sebevražd v České republice v českém a anglickém jazyce. “Publikace obsahuje řadu analýz, které pomohly formulovat Národní akční plán prevence sebevražd. Kromě toho, že jsme ji využili jako podklad pro zmíněný plán, vychází nyní dvojjazyčně pod záštitou WHO. Dokument může sloužit jako inspirace pro státy v regionu, které se zatím na národní úrovni k prevenci sebevražd nepřihlásily a neví, jaké podklady by mohly být relevantní,“ uvedl Alexandr Kasal z NUDZ, který vznik publikace koordinoval.

Organizace, které Týdny zastřešily, se věnují osvětě v oblasti duševního zdraví již delší dobu. Národní ústav duševního zdraví a iniciativa Na rovinu společně koordinují vzdělávací projekt Destigmatizace, jenž má za cíl zlepšit přístup veřejnosti k lidem s duševním onemocněním. Instituce společně vytvořily pro různé cílové skupiny, jež jsou pro šťastný život osob s psychickou poruchou důležité, vzdělávací programy. S radami, jak jednat s lidmi s psychickou poruchou, se mohou seznámit například zdravotníci. „V šetření mezi 1200 lékaři se například ukázalo, že 36,4 % lékařů v primární péči si myslí, že nikomu, kdo měl v minulosti duševní problémy, by neměla být svěřena veřejná funkce, pouze 18 % si myslí, že většině žen, které byly v minulosti pacientkami v psychiatrické léčebně, může být s důvěrou svěřeno dítě na hlídání, a 23,5 % si myslí, že lidem s duševním onemocněním by neměla být svěřována jakákoli zodpovědnost,“ upozorňuje doktor Petr Winkler, vedoucí výzkumného programu Sociální psychiatrie v NUDZ.

Česko se díky iniciativě Na rovinu připojilo k vyspělým zemím, ve kterých se na celonárodní úrovni konají programy zaměřené na zmírňování předsudků veřejnosti vůči lidem s duševním onemocněním a na zvyšování gramotnosti v oblasti duševního zdraví. Lídři těchto programů z celého světa - od Nového Zélandu a Austrálie, přes Asii, Evropu a Afriku, až po Jižní a Severní Ameriku - se 16. 10. potkali na konferenci v Anežském klášteře v Praze. Konferenci moderovala herečka Simona Babčáková a zúčastnil se jí například bývalý vedoucí Světové zdravotnické organizace pro oblast duševního zdraví Norman Sartorius.

Copyright © 2024 - Spolek KOLUMBUS