V listopadu minulého roku navštívili Prahu tři odborníci na péči o duševní zdraví z Norska. V rámci semináře se zabývali především zapojením peer konzultantů do akutní lůžkové psychiatrické péče u nás.

Peer konzultanti jsou lidé s vlastní zpracovanou zkušeností s duševním onemocněním, kteří podporují pacienty s podobnou psychickou poruchou. Dodávají nemocným motivaci, naději a podporu. Mají potenciál být blízko pacientům, blíž než zdravotníci nebo sociální pracovníci. Navíc mohou ty, kteří opouštějí psychiatrickou nemocnici, dobře nasměrovat na následné služby. V současnosti pracuje v České republice na této pozici přibližně sto osob. I když někteří z nich pracují v psychiatrických nemocnicích, zatím nedošlo k jejich zapojení do lůžkové péče, jako je tomu v Norsku.

Cílem dvoudenního semináře bylo sdílení zkušeností se zapojováním peerů do práce na psychiatrických odděleních v ČR a Norsku a identifikování možností rozšíření této praxe. Mezi návštěvníky z Norska byla i Monika Nordhus Landsverk, která sama pracuje na takové pozici. Její zkušenost ukazuje, že ve své roli nabízí svým kolegům a obecně všem profesionálům vysokou míru vhledu. 

Výstupem ze semináře je nedávno vydaný dokument nazvaný ‚Předběžná analýza bariér pro zapojování peer konzultantů do akutní péče v ČR‘. V něm se uvádí, že při implementaci této profese je důležité zajistit podporu jak peerům, tak i týmům, ve kterých budou pracovat. Lidé se zkušeností se potřebují mimo jiné naučit vědomě pracovat se svým příběhem. Jejich budoucí kolegové by měli projít úvodním školením o významu a roli nové profese. „Je potřeba čas, aby se prokázalo, že přítomnost peera na odděleních funguje a má smysl,“ napsali autoři analýzy. 

Celý proces zavádění nového typu pracovníka v oblasti péče o duševní zdraví by měl zahrnovat i finanční dotaci - zavádění této profese komplikuje to, že není zmíněna v zákoně o zdravotních službách, a proto není placena zdravotními pojišťovnami. „Pro udržení jejich pozice, nalezení a prosazení jejich vhodného formálního postavení v sociálním a zdravotním systému, ale i pro vzájemnou podporu by měla probíhat pravidelná celostátní setkání a perspektivně vzniknout profesní asociace peerů,“ je uvedeno v analýze.

Copyright © 2024 - Spolek KOLUMBUS