Národní ústav duševního zdraví (NÚDZ) se kromě jiných aktivit zabývá také prevencí sebevražd. V nové publikaci popisuje správný postup při podezření, že někdo chce spáchat sebevraždu. V dokumentu se lidé dozví, jaké otázky ohrožené osobě pokládat, jaké jsou varovné příznaky blížícího se pokusu a další důležité informace.

Člověk často neví, jestli má brát zmínky svého blízkého o možné sebevraždě vážně. „Nemusíte si být jistí, jak pomoci, jestli takové řeči brát vůbec vážně a zasahovat, případně zda váš zásah vše jen nezhorší,“ uvedl magistr Alexandr Kasal z NÚDZ, autor dokumentu. Protože „jednat je vždy nejlepší volba!“ Kasal poskytl velké množství rad, jak v takové situaci postupovat.

Je nutné zjistit, zda je dotyčná osoba opravdu ve vysokém riziku spáchání sebevraždy, a to pomocí přímých otázek jako například: „Jak zvládáš to, co se ti teď děje? Přemýšlíš o tom, že by sis ublížil/a? Přemýšlíš o sebevraždě? Přemýšlel/a jsi nad tím, jak nebo kdy bys to provedl/a?“ Pokud si ohrožená osoba s někým o svých pocitech a myšlenkách pohovoří, může se snížit riziko sebevraždy.

V dokumentu jsou uvedeny varovné příznaky, které pomohou rozpoznat vážné riziko sebevraždy. Pokud člověk říká, že se zabije, pokud shání prostředky k ukončení života jako jsou léky či zbraně, nebo zažívá prudké změny nálady, typické ‚jeden den nahoře, druhý dole,‘ má smysl jednat. Zpozornět bychom měli i v tom případě, že dotyčná osoba podniká riskantní nebo sebedestruktivní aktivity, například užívá drogy nebo se chová nebezpečně za volantem. Další varovné příznaky jsou popsány ve zmíněném manuálu.

Někdy je důležité vyhledat odbornou pomoc - stav člověka, který chce spáchat sebevraždu, může vyžadovat hospitalizaci. Je vhodné ho na pomoc odkázat, má smysl ho například přesvědčit, aby zavolal na některou tísňovou linku, přehled těch relevantních najdou zájemci na webu http://www.psychoportal.cz/linky-duvery.

Autoři manuálu také radí, co dělat, když už se někdo o sebevraždu pokusí. Je důležité zavolat na tísňovou linku, na číslo 112. „Pokud je to bezpečné, dopravte dotyčnou osobu do nejbližšího zdravotnického zařízení,“ napsali odborníci. Doporučili také informovat rodinného příslušníka nebo kamaráda osoby, která se o sebevraždu pokusila.

Manuál pomoci při riziku sebevraždy obsahuje i jiné důležité rady. Můžete dotyčného podpořit při hledání pomoci na internetu nebo ho doprovodit za psychologem či psychiatrem. Má smysl mu naslouchat, přitom je důležité jeho pocity nezlehčovat, ale naopak mít k nim úctu. Je vhodné ho ujistit, že časem bude zase lépe. Všechny rady zájemci naleznou na webu Národního ústavu duševního zdraví.

Copyright © 2024 - Spolek KOLUMBUS