Táňa Zabloudilová je tvůrkyní a dramaturgyní podcastové série Moje Terapie na Radiu Wave. Jedná se o podcastový seriál, v němž si štafetu předávají vypravěčské dvojice tvořené terapeuty a jejich klienty. V každém dílu vystoupí jedna dvojice a řeší, jak v jejich případě psychoterapie probíhala. Psychoterapeut komentuje svou práci a klient uvádí, co mu tato spolupráce přinesla. V listopadu začala druhá série podcastů, nyní si můžete přečíst rozhovor s její dramaturgyní.

Můžeš stručně popsat, o čem byl podcast Moje Terapie?

Naším hlavním cílem bylo ukázat, co všechno může znamenat pojem terapie, jaké může mít práce psychoterapeuta různé podoby a druhy. Stále má hodně lidí předsudky vůči této péči, nerozumí například tomu, co se na sezeních děje. Také odsuzují důvody, proč tyto služby klienti využívají. Proto jsme chtěli ukázat, že u každého může psychoterapie fungovat jinak, a přiblížit, jak může vypadat. Sdělit, že může pomáhat jak lidem s těžkou duševní poruchou, tak i těm, kteří mají třeba jen těžší životní období.

Jak vznikl nápad vytvořit tuto sérii?

Duševní poruchy, například deprese nebo úzkosti, začaly být v poslední době mezi lidmi čím dál tím častější. Před pár lety jsem si navíc začala všímat toho, jak velký je zájem o informace, které přibližují jak psychoterapii, tak péči o duševní zdraví obecně. Na internetu se začalo objevovat hodně nekvalitních informací o této oblasti, chtěli jsme na ně zareagovat vytvořením něčeho komplexnějšího. Tenkrát se Radio Wave snažilo veřejnost informovat o fenoménu podcastů a začít nějaké produkovat. Dnes už jsou podcasty dobře známé, ale tehdy nebyly. Každopádně mi podcast připadal pro toto téma ideální. Proč? Kdybychom to točili pro televizi, bylo by o dost těžší sehnat účastníky, ale ve zvoleném formátu mohli být anonymní. Téma taky není moc dynamické, dva lidé sedí v místnosti a mluví. Stačí jen poslouchat.

 

Dozvěděla ses při jejím natáčení něco, co Tě překvapilo?

Určitě, hodně věcí, vlastně se pořád dozvídám něco nového. Naposledy třeba to, jak postupují terapeuti při práci s klienty, kteří mají hraniční poruchu osobnosti. O této nemoci panuje hodně mýtů, i proto máme klientku s touto diagnózou v první epizodě druhé řady podcastů.

 

Na základě Tvého pozorování při natáčení, myslíš, že psychoterapie může člověku opravdu pomoci? A může pomoci i při vážných psychických potížích?

Jistě. Zmiňované klientce zachránila život. Potkala jsem víc takových lidí. Zároveň ale samozřejmě nemusí pomoct každému. Záleží na člověku, na povaze problému, a na tom, kdy a na jakého terapeuta nebo terapeutku klient narazí.

 

Máš ohlasy posluchačů, že se díky Tvé podcastové série rozhodli psychoterapii vyzkoušet?

Mám, je jich víc. S jedním takovým jsme se stali přáteli na Facebooku a chvíli jsme si povídali, než si terapeutickou péči domluvil. Nebyl si úplně jistý, jestli na ni má jít, ale po našem povídání to udělal a jeho terapeutka mu myslím dost výrazně pomohla. Ukázala mu, že se dá nad věcmi a nad sebou přemýšlet i jiným způsobem. Jsme dál v kontaktu. Spousta jiných lidí mi psala o číslo na psychoterapeuty, kteří v podcastu vystoupili, někteří další psali přímo jim.

 

Musela jsi z důvodu respektu k přáním představených klientů některé informace utajit, i když se zdály velmi zajímavé?

Ano. Oni své příběhy ale vyprávějí sami, takže se mohli rozhodnout, co o sobě řeknou a co neřeknou. Taky se mohli poradit s psychoterapeuty a říct jim, co si přejí či nepřejí, aby o nich v éteru zaznělo.

 

Ozývali se Ti se zájmem vytvořit díl o svém příběhu spíše klienti, nebo psychoterapeuti? Bylo těžké vybírat mezi nimi?

Obojí, ozývali se jak terapeuti a terapeutky, tak klienti a klientky. Bylo to těžké vybírání, mrzí mě, že se nám někteří do podcastu nevešli. Třeba se vejdou příští rok.

 

Lišil se způsob práce jednotlivých psychoterapeutů? Jak konkrétně?

Způsoby práce se lišily v mnoha ohledech. Každý má své metody, svoji klientskou historii, svoje názory, svoje osobnostní nastavení…

 

Dozví se posluchači také praktické rady, například jak zvládat psychické potíže, jak správně jednat s psychoterapeutem, apod. ?

Víc praktických rad se dozvědí při poslechu doprovodných rozhovorů s terapeuty, po každé epizodě následuje rozhovor s terapeutem, který v ní vystupuje. Ptáme se na jejich metody a názory, které se do podcastu nevejdou. V epizodách se věnujeme hlavně konkrétním příběhům klientů.

 

Myslíš, že informace, které jsi při natáčení rozhovorů získala, nějak využiješ pro svůj osobní život?

Určitě. Každý klient a každý terapeut řekne něco, co mě ovlivní. A začala jsem sama chodit na terapii.

 

Plánuješ už další sérii? A bude v něčem jiná než dosavadní vysílání?

Druhá série začíná 4.listopadu, znovu nabídne 6 dílů a každý z nich představí jiné téma, jiné hrdiny a jiné souvislosti.

Copyright © 2024 - Spolek KOLUMBUS