Fotografie: https://pixabay.com

Čeští odborníci na péči o duševní zdraví se přes internet pravidelně potkávají se svými kolegy z Moldavska. Díky zvolenému formátu se setkání mohou účastnit experti z různých koutů obou zemí. Pravidelné on-line konference, které pořádá Centrum pro rozvoj péče o duševní zdraví (CMHCD), se jmenují poeticky Čaje o páté.

První setkání v tomto roce bylo zajímavé. Arcadie Astrachan, ředitel komunitního centra pro duševní zdraví Botanica (Kišiněv) představil služby, které jeho centrum nabízí (krizové centrum, multidisciplinární týmy, chráněné bydlení, skupinové terapie…). Mnoho účastníků vůbec nevědělo, že takové služby pro duševně nemocné někdo nabízí,“ napsali pořadatelé na svém Facebooku.

Účastníci se na jedné ze schůzek plánují věnovat terénním službám v Moldavsku, které příliš neplní svou funkci, a to především kvůli nedostatečnému počtu kvalifikovaného personálu i nekvalitnímu zázemí. Jedná se převážně o služby v problematických regionech.

13. dubna pořádalo centrum CMHCD také on-line workshop se zástupci Národní agentury pro sociální začleňování v Moldavsku (ANAS), který vedly české expertky Myrka Bubela a Jana Pluhaříková Pomajzlová. Tématem byla Metodika chráněného bydlení, kterou lidé z CMHCD vytvořili společně s moldavskými experty. Metodika má být brzy schválena organizací ANAS a poté ji budou používat pracovníci několika chráněných bydlení v Moldavsku.

Setkávání je realizované v rámci projektu ‚Podpora transformace a komunitních služeb pro osoby s mentálním postižením a duševním onemocněním v Moldavsku‘, na kterém Centrum pro rozvoj péče o duševní zdraví spolupracuje s Českou rozvojovou agenturou a s organizací People in Need Moldova.

Copyright © 2024 - Spolek KOLUMBUS