Zdroj fotografie: www.pixabay.com

Každá pátá žena zažije v těhotenství nebo brzy po porodu příznaky duševní nepohody, jako jsou úzkosti nebo deprese. Vědci z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) vyvinuli ve spolupráci s pracovníky organizace Úsměv mámy aplikaci Kogito, která maminkám nabídne cestu z problémů, které je nejvíce trápí. Tvůrci Kogita představují svůj program slovy: „Kogito Vás naučí hledat a ovládnout negativní myšlenky, které roztáčejí spirálu úzkosti a smutku. Kdykoli a odkudkoli.

Doktor Antonín Šebela z NUDZ popsal, jak nová aplikace, která nemá v regionu střední a východní Evropy obdoby, funguje: „Po vyplnění dotazníků, na které dostane uživatelka ihned zpětnou vazbu, se jí otevře Cesta z úzkosti nebo Cesta z deprese. V této cestě, která má každá pět etap, prochází uživatelka metodami kognitivně-behaviorální terapie (KBT), procvičuje relaxace a také plní úkoly, aby mohla procházet od jednodušších metod k těm složitějším.
 

Tvůrci Kogita se drželi přístupů kognitivně behaviorální terapie, které při tvorbě aplikace propojili s praktickými zkušenostmi získanými při terapeutické práci se ženami, které v těhotenství nebo brzy po porodu potrápila psychika. Uživatelky si mohou poslechnout mluvené slovo, díky kterému se seznámí s teorií kognitivně - behaviorální terapie. Mohou si přečíst také další texty o KBT přístupu, který uživatelkám rozšíří znalosti.  „Tyto teoretické prvky aplikace Kogito jsme doplnili o čtyři nástroje, v nichž uživatelky budou pracovat se svými myšlenkami a emocemi“ uvedl doktor Antonín Šebela z Národního ústavu duševního zdraví.

Aplikace má různé zajímavé funkce. Součástí jsou také relaxační metody, které jsou uživatelkám předkládány formou mluveného slova a také v podobě souboru autorské relaxační hudby složené přímo pro Kogito. Uživatelky na úvod musí vyplnit dotazníky - pokud počítač vyhodnotí, že by v jejich konkrétním případě bylo vhodné vyhledat vyšší stupeň péče o duševní zdraví, aplikace jim poskytne návod, jak na to… "Aktuálně probíhá klinické hodnocení aplikace, takže v některých případech mohou být ještě v průběhu cca 30 dnů některé části aplikace nedostupné. Toto hodnocení je však důležité, abychom zajistili, že aplikace bude mít pro své uživatelky maximální přínos,“ doplňuje Antonín Šebela.

Nejedná se o první projekt věnovaný maminkám, za kterým společně stojí NÚDZ a Úsměv mámy. Společně vytvořili program screeningu psychosociálního stresu u žen v těhotenství a po porodu . Autoři projektu vybavili vybrané gynekologické ambulance tablety, kde je screeningový software, který automaticky vyhodnocuje psychický stav matky. Žena v čekárně pomocí telefonu přes QR kód nebo na tabletu, který ji předá sestřička, vyplní dotazník a druhý den ji na email přijde zpětná vazba, případně i další možnosti pomoci, pokud se u ní ukáže vyšší riziko psychických potíží.  „Aktuálně již screeningem tohoto systému prošlo více jak dva tisíce žen a nějakou formu navazující péče využilo kolem 200 z nich. Dalším krokem, který plánujeme, je spuštění specializovaného webu o této problematice,“ uzavírá doktor Šebela.

Duševní pohoda v těhotenství a po porodu je důležitá nejen pro maminku, ale i pro její dítě a širší okolí. Až pětasedmdesát procent českých žen na mateřské nebo rodičovské dovolené nevyhledá odbornou pomoc, přestože by jim mohla prospět. Mezi časté bariéry využívání péče patří například předsudky jejich nejbližších nebo nedostupnost hlídání dětí. Psychologická podpora bývá navíc často nedostupná nebo drahá.

Lidé z NÚDZ na svém Facebooku publikovali zamyšlení na téma „proč bývá pro maminky těžké vyhledat pomoc?“ Může to být proto, že „Je těžké si připustit, že v „nejkrásnějším“ životním období skutečně zažíváme negativní pocity. Je vyčerpávající čelit pocitům vlastního selhání a řečem okolí, které často nechápe, jak trýznivé mohou psychické potíže být. Je obtížné přiznat si, že na některé stavy duše jsou naše vlastní síly krátké.

Copyright © 2024 - Spolek KOLUMBUS