Fotografie: web společnosti Mindpax

Bipolární afektivní porucha (BAP) je specifickou duševní poruchou, která významně postihuje denní i spánkovou aktivitu člověka a silně ovlivňuje jeho nálady. Národní ústav duševního zdraví spolupracuje na vývoji digitálního systému, který pomůže pacientům i lékařům lépe zvládat ataky nemoci.

Bipolární afektivní porucha se v Česku týká více než sta tisíc osob. „Projevuje se střídáním fází mánie, deprese a stabilního období. Manické epizody jsou charakteristické zvýšenou aktivitou, zlepšenou až euforickou náladou a pocitem přílivu energie. U depresivní fáze naopak přetrvávají pocity nedostatku energie a únavy, snižuje se aktivita a zhoršuje se nálada,“ popisuje nemoc Ing. Eduard Bakštein Ph.D. z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ).

Lidé z NUDZ pracovali společně s odborníky z ČVUT a pracovníky společnosti MINDPAX na dlouholetém klinickém výzkumu pod názvem AKTIBIPO400. Jeho hlavním cílem bylo vyvinutí digitálního systému, který lidem s maniodepresí (dřívější označení pro bipolární afektivní poruchu) usnadní život. Nový systém nyní bude pilotně testován v praxi a dobrovolníci, kteří trpí zmíněnou poruchou, se mohou podílet na jeho testování.

Digitální systém Mindpax, který se skládá z náramku, mobilní aplikace a lékařského portálu, monitoruje aktivitu, náladu a spánek uživatelů. Těm jsou každý týden zasílány krátké informativní psychoedukační zprávy, které obsahují také informace o nemoci, o možnostech terapie, o medikaci, i o správném životním stylu. Systém rozpozná riziko blížícího se zhoršení stavu ještě předtím, než daný člověk pociťuje nějaké příznaky. První velmi předběžné výsledky ukazují pokles manických symptomů, zvýšení pravidelnosti spánkového režimu a zvýšení kvality života.

Do studie, která potrvá jeden rok, se mohou přihlásit dospělí lidé ve věku od osmnácti do šedesáti let, kteří trpí bipolární afektivní poruchou. Účast ve studii je zdarma. Více informací naleznou zájemci na webové adrese na bipo.nudz.cz.

Copyright © 2024 - Spolek KOLUMBUS