Děti a dospívající se čím dál častěji potýkají s duševními potížemi, pandemický stav situaci ještě zhoršil. Organizace Práh jižní Morava proto letos v lednu zahájila projekt Včasná podpora - posílení duševního zdraví u dětí a dospívajících prostřednictvím včasné podpory, který má mladým lidem pomoci.

Situace mladých lidí s psychickými potížemi je velmi komplikovaná. Objednací doby v ambulancích dětské psychiatrie a klinické psychologie jsou dlouhé a mnohdy vedou k několikaměsíčnímu čekání na odbornou pomoc. Neexistuje komplexní systém psychosociální podpory, který by umožnil spolupráci škol, zdravotnických zařízení, psychiatrických odborníků a rodin mladých lidí s psychickými potížemi.

Nový projekt je zaměřen na děti a dospívající ve věku jedenácti až devatenácti let ve městě Brně. Hlavní součástí projektu je specifický program, který zahrnuje včasné rozpoznání psychických problémů u dětí a dospívajících a včasnou spolupráci se širokou sítí lidí v nejbližším okolí mladého člověka. Progresivní přístup klade důraz na podporu nejen mladé osoby, ale také jejich blízkých. „Snaží se posílit přirozené zdroje vzájemné podpory, které se nacházejí v rodině a širší komunitě,“ napsali odborníci z Prahu. Vzniklý tým je multidisciplinární, tvoří jej psychologové a psycholožky, psychiatrické zdravotní sestry, sociální pracovnice a konzultující psychiatr.

Projekt byl finančně podpořen Norskými fondy a Ministerstvem zdravotnictví České republiky. Práh jižní Morava bude na projektu spolupracovat s pěti školami, Psychiatrickou klinikou fakultní nemocnice Brno a Norskou univerzitou vědy a techniky. Norové zprostředkují zkušenosti s využíváním progresivní skandinávské metody Open dialog, kterou vytvořili odborníci v Laponsku.

Organizátoři provozují také facebookovou stránku NeJSEM cvOK, kde je možné rovnou požádat o pomoc anebo se dozvědět více o problematice duševního zdraví a aktivitách organizace.

Děti a dospívající získají také doporučení, jak ve svém životě dosáhnout zotavení. Pracovníci doufají, že pomohou mladým lidem zvýšit kvalitu života, udržet sociální vazby a dokončit školní docházku a/nebo najít odpovídající životní role.

 

Copyright © 2024 - Spolek KOLUMBUS