Fotografie: Centrum pro rozvoj péče o duševní zdraví

Pracovníci pražského Centra pro rozvoj péče o duševní zdraví v posledních dvou letech (2020-2022) realizovali projekt Rozvoj psychosociální rehabilitace podle modelu CARe, který měl za cíl zlepšit kvalitu služeb několika mimopražských poskytovatelů péče o lidi s duševní nemocí. Účastníci se mohli do hloubky a do detailu seznámit s modelem CARe, který pomáhá lidem se zdravotním omezením dosahovat cílů v duchu konceptu zotavení. Protože projekt skončil v závěru první čtvrtiny letošního roku, prožili jeho účastníci v březnu a dubnu důležité okamžiky.

Lidé zapojení do projektu na závěr zhodnotili svou práci slovy: „Je to radost, když se věci podaří a naplní se představy a vize, které jste si na začátku úvah o projektu vytvořili. A co teprve, když to, co zažijete, předčí vaše očekávání? A přesně to se nám stalo!“ Úspěch společně oslavili na závěrečné konferenci projektu, která se konala na konci března 2022.

 

 Zapojené mimopražské organizace, konkrétně Oblastní charita Polička, VOR Jihlava, z.ú., FOKUS Mladá Boleslav a FOKUS Karlovarský kraj, dosáhly během projektu mnohých zlepšení ve své práci a jsou nyní příkladem dobré praxe. Mohou tak inspirovat další organizace a služby zaměřené na péči o lidi s duševní nemocí.

Část rozpočtu projektu byla určena na vydání žhavé novinky – aktualizované publikace o metodice CARe. První překlad knihy s dlouhým názvem „Práce v propojení. Podpůrný vztahový přístup. Praktická příručka modelu CARe“ z nizozemštiny byl právě ten český. To ukazuje, že naše země drží tempo s nezadržitelným rozvojem modelu.

Vydavatel publikace přiblížil, co se čtenáři mohou dozvědět: „Jak skutečně podporovat zotavení? Jak utvářet podpůrný vztah, který ale zároveň umožňuje lidem růst, nabýt vlastní síly a převzít život do vlastních rukou? Co znamená skutečně dobrá praxe a jaké klíčové aktivity jako pracovníci máme lidem, se kterými pracujeme, nabízet?“ Zájemci si mohou knihu objednat na e-mailové adrese Centra Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Během jednoho dne v lednu a v březnu se účastníci projektu seznámili s nizozemskou organizací GGZ Noord-Holland-Noord v rámci stáže. Mezinárodní opatření zavedená kvůli covidové pandemii přesunula stáž do on-line prostředí. Účastníci se s Holanďany sice nepotkali tváří v tvář, ale na druhou stranu se setkání mohlo účastnit mnohem více pracovníků ze všech organizací zapojených v projektu.

Získali jsme nejen přehled o aktuální praxi komunitních týmů péče o duševní zdraví v GGZ NHN, ale také informace o nových postupech, zapojování peer pracovníků při procesu příjmu do služby, centrech zotavení a měli jsme možnost sdílet mnoho zkušeností z praxe,“ napsali účastníci stáže.

Týden na konci března účastníci projektu strávili v Nizozemí, kde navštívili několik organizací, které mají dlouholetou zkušenost se zaváděním a aplikací modelu při práci s lidmi s bolavou duší. „Děkujeme za velký příval pozitivní energie, naděje a optimismu, velké inspirace a velmi cenných zkušeností z praxe,“ sdělili návštěvníci holandských služeb, kteří plánují využít mnoho získaných nápadů pro další rozvoj péče o duševní zdraví u nás.

Centrum pro rozvoj péče o duševní zdraví nabízí zájemcům o CARe další zajímavé možnosti, jak se s modelem seznámit: „A pokud byste o novinkách v CARe chtěli vědět více, zažít si, co znamená CARe v praxi, doporučujeme účast v našem kurzu Model CARe, návštěvu Letní školy CARe či využít jedinečné příležitosti účastnit se mezinárodní konference CARe, která se bude konat letos první týden v říjnu ve Splitu v Chorvatsku - https://www.thecare-network.com/

 

Copyright © 2024 - Spolek KOLUMBUS