Fotografie: Pixabay.com

Iniciativa Blázníš? No a! pokračuje v úspěšných osvětových seminářích určených studentům a pedagogům středních škol i v letošním roce. Kurzy jsou určené posluchačům ve věku patnácti až dvaceti let – toto období je pro budoucí duševní zdraví klíčové. Studenti zjistí, jak pečovat o svou mysl, o svou psychiku. Organizátoři seminářů uvedli: „Vzdělávací, zážitkový a interaktivní program primární prevence pro pedagogy, třídní kolektivy, žáky a studenty. Rozvíjíme dovednosti, znalosti a postoje v oblasti péče o duševní zdraví.

Pořadatelům se podařilo rozšířit workshopy prevence v oblasti péče o duševní zdraví skoro po celé republice. Týmy lidí, kteří absolvovali vzdělávací kurzy Blázníš? No a! pracují v Praze a dále v Karlovarském, Ústeckém, Libereckém, Plzeňském, Jihočeském, Středočeském, Olomouckém, Moravskoslezském a Jihomoravském kraji. Od nového školního roku nemusí bez informací zůstat ani studenti z kraje Vysočina. „Koukněte na mapu na www.blaznis-no-a.cz u koho si ve vašem regionu můžete o tento obohacující interaktivní zážitek pro sebe či pro své žáky říct,“ napsali organizátoři.

 Webové stránky projektu jsou naplněny zajímavými informacemi. Učitelé i žáci se mohou dozvědět pravidla první pomoci při výskytu duševního onemocnění, na internetových stránkách jsou také kvízy a jiné hry.

Tvůrci projektu chtějí naučit posluchače zacházet adekvátně s duševními poruchami, aby tyto nebyly tabu. Zaměřují se na mladé lidi, kteří jsou křehcí a lehce zranitelní. „Mnozí mladiství si tak již zažili, jaké to je, dostat se z duševní rovnováhy,“ napsali tvůrci. Dvě třetiny duševních nemocí začínají právě v době dospívání.

Zábavný vzdělávací program se koná přímo ve škole, trvá jeden školní den a je postaven na otevřeném setkání s experty na vlastní zkušenost s psychickým onemocněním a s lidmi pracujícími v oblasti péče o duševní zdraví.

Iniciativa vznikla v rámci spolupráce lidí z organizace Fokus Praha s německými partnery Irrsinig Menschlich e.v. a Univerzitou v Lipsku. Vychází z obdobného německého programu.

Copyright © 2024 - Spolek KOLUMBUS