Centrum pro výzkum veřejného mínění v dubnu zrealizovalo výzkum, který se zabýval netolerancí Čechů vůči specifickým skupinám obyvatel. Respondenti měli odpovědět na to, koho si nepřejí mít v sousedství. Podle výsledků průzkumu si až 61 procent dotázaných nepřeje žít vedle lidí, kteří trpí duševní nemocí. Lidé s nízkou životní úrovní odmítají lidi trpící psychickou poruchou ve větší míře než ostatní.

Duševně nemocní jsou čtvrtou nejvíce nechtěnou skupinou, kterou předstihli pouze lidé závislí na drogách a alkoholu a lidé s kriminální minulostí. Tyto čtyři kategorie jsou neoblíbené u více než poloviny obyvatel, ostatní v seznamu uvedené skupiny obyvatel zdaleka nejsou odmítány v takové míře.

Neoblíbenost lidí s duševní poruchou je nyní při pohledu na výsledky z minulých let průměrná. Nejméně vadili  v roce 2007, kdy je netolerovalo 51 procent dotázaných, nejvíce naopak v roce 2015, kdy 70 procent účastníků výzkumu nechtělo mít někoho takového v sousedství.

Iniciativa Na rovinu publikovala na své facebookové stránce příklad takové netolerance. Zlínský magistrát chtěl vystavět chráněné bydlení pro lidi čerstvě propuštěné z psychiatrické léčebny. Někteří občané z toho ale měli strach, a proto přišli s peticí proti záměrům radnice. Do dnešního dne se shromáždilo již více než pět set podpisů. "Myslím si, že obavy lidí jsou neopodstatněné. Strach je dnes bohužel něco, co ovládá celou společnost, která však nikdy nebyla tak bezpečná, jako je teď,“ řekl v rozhovoru pro Mladou frontu DNES zlínský radní Aleš Dufek.

Copyright © 2024 - Spolek KOLUMBUS