Vědci z Národního ústavu pro duševní zdraví ve spolupráci s porodnicí Nemocnice Neratovice spustili projekt takzvaného screeningu psychických potíží u žen v perinatálním období (tj. období od počátku těhotenství do jednoho roku věku dítěte). Jedná se o projekt, v rámci kterého pomocí počítačového programu odborníci zjistí, zda těmto ženám nehrozí psychické problémy. Pokud lékaři včas zjistí možné riziko, umožní jim to adekvátně reagovat.

Depresivní příznaky se projeví u jedné z deseti těhotných a u jedné z šesti žen po porodu. V kritickém období jsou také často doprovázeny úzkostnými poruchami. U jednoho procenta žen se vyskytnou příznaky psychotické. Duševní poruchy v perinatálním období úzce souvisí se zdravým vývojem dítěte. Výzkumníci z London School of Economics vyčíslili celospolečenský dopad duševních nemocí v kritickém období na 8,1 miliard liber za rok v jednom státě.

V Česku je ale problematika psychických poruch u čerstvých maminek výrazně podceňována. MUDr. Antonín Šebela, který za projektem stojí, uvedl: "U nás však dosud neexistuje systematická primární prevence perinatálních duševních poruch. Informace dostupné veřejnosti jsou minimální.“ Právě on se spolu se svými kolegy snaží situaci změnit.

Budoucí maminky se mohou přihlásit do systému prostřednictvím webových stránek neratovické nemocnice. V 36. týdnu těhotenství a těsně před opuštěním porodnice na tabletu vyplní formulář. Po vyplnění formuláře se data automaticky přepočítají dle celosvětově uznávaných metod a druhý den  žena dostane email s výsledky. Navíc „v případě pozitivního nálezu je žena pomocí automatického emailu informována o tom, že se jí ozve sestra z perinatální ambulance NUDZ a nabídne podrobnější vyšetření u nás v ambulanci,“ vysvětluje doktor Šebela.

Svůj pilotní  projekt zaměřený na zjišťování těchto potíží spustil doktor Šebela s kolegy v porodnici neratovické nemocnice. „Naše pacientky možnost zjistit včas depresivní a úzkostné stavy uvítaly“ uvádí primář gynekologicko–porodnického oddělení Nemocnice Neratovice MUDr. Stanislav Martan.  Protože se projekt setkal s úspěchem, rádi by ho odborníci z NÚDZ spustili i v jiných nemocnicích. Chtějí také připravit webovou aplikaci, aby si základní screening mohly ženy udělat doma samy s pomocí počítače.

Copyright © 2024 - Spolek KOLUMBUS