Tři studenti brněnského Vysokého Učení Technického společně vytvořili aplikaci Nepanikař, která pomáhá lidem trpícím různými psychickými poruchami. Podobné programy jsou již vytvořeny v cizojazyčných verzích, Nepanikař je první podobnou aplikací v českém jazyce. Je dostupná pro všechny telefony s operačním systémem Android a iOS. Mohla by tak pomoci především teenagerům, kteří mají chytré telefony v oblibě.
Studenti VUT vyvinuli aplikaci s podporou psychologů, psychiatrů a studentů psychologie. Program je plný tipů, co dělat v konkrétních situacích, a tyto rady vychází z každodenní praxe psychologů i psychiatrů a z jejich vědeckých záznamů. Při vytváření programu pomáhali i lidé s duševní nemocí. Členka týmu studentů VUT, Veronika Kamenská, sama v minulosti trpěla psychickými potížemi.
Program má pět základních modulů: deprese, úzkost/panika, sebepoškozování, myšlenky na sebevraždu a kontakty na odbornou pomoc. Moduly obsahují různé funkce. V modulu Deprese například aplikace pomůže uživateli, aby si uvědomil, co ho během dne nejvíce potěšilo. Při Úzkosti a Nutkání si ublížit mohou nemocnému pomoci dechová cvičení, kterými aplikace provází. Modul Myšlenky na sebevraždu je zaměřen na to, aby uživatele přesvědčil o hodnotě jeho života. Uživatel si má například připravit seznam lidí, věcí a aktivit, kterých si váží natolik, že by kvůli nim neměl sebevraždu páchat. A na tento seznam se může v nejhorších chvílích podívat. A to zdaleka není všechno.
Tvůrci aplikace s ní mají i další plány, například chtějí rozšířit kontakty na odborníky. "Přemýšlíme nad přidáním modulu pro poruchy příjmu potravy,“ uvedla Kamenská pro Aktualne.cz.