Ilustrace: Facebook Péče o duševní zdraví

Východočeská organizace Péče o duševní zdraví pečuje o klienty s rozmanitými potřebami. Díky jejím pracovníkům se lidem s bolavou duší daří lépe řešit složité životní situace. Klientce pomohli se stěhováním, přitom ji umožnili dosáhnout takové aktivizace, že nyní zvládá více úkolů než dříve. Díky pracovníkům spolku se podařilo vymanit jinou klientku ze začarovaného kruhu hospitalizací.

Stěhování je pro lidi s duševní nemocí obvykle silně stresující situací, která může vést ke zhoršení psychické kondice. Díky lidem z organizace Péče o duševní zdraví i díky pracovnici městského úřadu v jednom městě na východě Čech se klientka Pavla dokázala přestěhovat z krizového bytu do bydlení v domě s pečovatelskou službou během třiceti dnů, přitom v novém bytě nebylo zpočátku nic kromě malé kuchyňské linky.

Sociální pracovníci z PDZ začali s klientkou řešit praktické záležitosti spojené s vybavením bytu: společně kupovali peřiny, postel, matraci, vybírali lednici, pračku, vařič. Finančně i prakticky přispěla i klientčina rodina,“ napsali lidé ze spolku. Se stěhováním pomáhali i techničtí pracovníci městského úřadu. Pavla je v novém spokojená a má v sousedství kolem sebe samé milé a vstřícné lidi. „Posílila své schopnosti i sebevědomí,“ zhodnotili její situaci pracovníci spolku.

 Další klientka, které lidé z hlavní východočeské organizace zaměřené na péči o lidi s duševní nemoci pomohli, se také jmenuje Pavla. Pod vlivem aktivních příznaků duševní poruchy se jí postupně rozpadalo myšlení, navíc se nemohlaadekvátně postarat o svou domácnost ani o sebe sama.

Uvízla v začarovaném kruhu hospitalizací. Během pobytu v psychiatrické nemocnici si přála odejít domů co nejdříve, jakmile se ale vrátila do svého běžného prostředí, opětovně se ji zhoršila psychická kondice. „Při poslední hospitalizaci jsme proto intenzivně spolupracovali s rodinou a psychiatrickou nemocnicí na tom, aby Pavlu všichni podporovali v dostatečně dlouhé hospitalizaci, aby byl čas na stabilizaci jejího stavu,“ napsali pracovníci spolku, kteří ji pomohli najít stabilitu.

Poté, co po třech měsících ukončila hospitalizaci, ji doma čekalo hned několik překvapení. Její byt byl uklizený, vymalovaný, staré rozbité a špinavé věci vyhozeny a nahrazeny novými. O proměnu bytu se postaral syn klientky během jejího pobytu v nemocnici. „Největší radost ji ale udělal zprávou hned na přivítanou – oznámil ji, že bude babičkou,“ napsali lidé z Péče o duševní zdraví. Nyní je klientka už měsíc doma, spokojená ve své stále uklizené domácnosti. „Útulný domov se tak znovu stává jejím útočištěm, kde se raduje, odpočívá, nabírá síly a taky se těší na novou životní roli,“ zhodnotili pracovníci organizace.

Copyright © 2024 - Spolek KOLUMBUS