Napsala Bára Lacinová

V současnosti je psychoterapie jednou z pomáhajících profesí, která se (vedle medicíny, psychologie, léčitelství a dalších) uplatňuje v oblasti péče o zdraví. Psychoterapie směřuje k dosažení, obnovení, rozvoji či udržení kvality života klientů tak, aby mohli žít život subjektivně spokojený, a to především v aspektech osobních, zdravotních, sociálních a pracovních. Cílem psychoterapie je dosažení optimálního rozvoje osobnosti a odstranění, resp. zmírnění psychického či fyzického utrpení jedince.

Psychoterapie obvykle probíhá mezi psychoterapeutem a jeho klientem (individuální psychoterapie), klienty z jedné rodiny (rodinná terapie) nebo z nejbližšího společenského okolí, případně skupinou klientů (skupinová psychoterapie). Mluví o svých tématech ve snaze dostat se k jejich hlubším souvislostem, lépe je pochopit, přijmout a někdy i nalézt vhodná vysvětlení nebo řešení.

Psychoterapie je způsob léčby duševních poruch, je to prostředek pro pomoc v krizové životní situaci, při dlouhodobější spolupráci je to způsob podpory seberozvoje klienta.
Psychoterapie využívá jako prostředku pro pomoc zejména rozhovor, způsob vedení rozhovoru a jeho cíle je do značné míry ovlivněný psychoterapeutickou školou. Dnes totiž neexistuje jediný obecně uznávaný model, jak se má psychoterapie dělat, existuje řada výzkumů, které se snažily porovnávat jednotlivé školy – přístupy a zjistit, zda je některý z nich obecně efektivnější. Opakovaně se ukázalo, že záleží hodně na osobě samotného psychoterapeuta a také na povaze problému, který má psychoterapie řešit.


1. Česká psychoterapeutická společnost České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně
http://www.psychoterapeuti.cz/
je dobrovolné sdružení fyzických osob lékařů, psychologů a jiných pracovníků ve zdravotnictví a z příbuzných oborů.

ČPtS ČLS JEP dbá o rozvoj a rozšiřování psychoterapie. Usiluje o její využívání v léčebně preventivní péči o psychické zdraví občanů.

Poslání a cíle:
Dbá o rozvoj a rozšiřování vědecky podložených poznatků psychologických, biologických i sociálních věd a dalších věd o člověku, integrovaných do psychoterapeutické praxe. Usiluje o jejich využívání v péči o zdraví občanů se zvláštním důrazem na preventivní činnost.

Podílí se na zvyšování úrovně odborných znalostí svých členů v oblasti psychoterapie a na šíření osvěty zaměřené na zdraví produkující mezilidské vztahy všude tam, kde má aplikace psychoterapie své místo, tedy jak ve zdravotnictví, tak i ve školství a oblasti sociálních služeb, či v jiných resortech.

Podporuje vědeckovýzkumnou činnost v oblasti psychoterapie a zdraví, napomáhá ve vytváření podmínek pro seznamování odborné i laické veřejnosti s jejími výsledky a zasazuje se o jejich uplatňování v praxi.

Všestranně se podílí na řešení otázek týkajících se řízení, organizace i vlastní realizace diagnosticko - terapeutických postupů, léčebné a preventivní péče a činností souvisejících.
Vytváří podmínky pro výměnu informací a rozvoj všech forem spolupráce mezi svými členy i organizacemi a institucemi odborného zaměření v České republice i v zahraničí.
Všestranně podporuje činnost odborných společností, spolků lékařů a psychologů a dalších sdružení pracovníků ve zdravotnictví a příbuzných oborech.
Dbá na dodržování etických zásad při výkonu psychoterapie.
Dbá na užívání pouze takových diagnostických, preventivních a terapeutických způsobů, jejichž povaha a účinek jsou podloženy v současnosti uznávanými vědeckými důkazy všech vědních oborů.


2. Česká asociace pro psychoterapii
https://czap.cz/
Česká asociace pro psychoterapii je národní zastřešující organizací v Evropské asociaci pro psychoterapii (EAP) a řídí se jejími principy a Etickým kodexem. Členové ČAP musí splňovat základní podmínky kvalifikace profese psychoterapeuta (dlouhodobě za zaužívané a ověřené praxí), tj. příslušné pregraduální vzdělání – min. magisterský stupeň ve vyjmenovaných humanitních oborech, dále musí mít ukončený akreditovaný komplexní psychoterapeutický výcvik a průběžně dokládat daný počet hodin kontinuálního vzdělávání a supervize. Člen ČAP se při výkonu své profese zavazuje dodržovat Etický kodex EAP a samozřejmě platné legislativní normy ČR. Takového profesionála považujeme za kompetentního a oprávněného k praktikování psychoterapie.


3. Česká společnost pro psychoanalytickou psychoterapii
http://cspap.cz/studovna/odkazy/
Člen Evropské federace pro psychoanalytickou psychoterapii. Jedná se o odbornou společnost sdružující profesionály z řad psychologů, psychiatrů a dalších příbuzných oborů, které spojuje snaha rozvíjet psychoanalytické myšlení.

Jejich doménou je zejména poskytovat výcvik zájemcům o psychoanalytickou psychoterapii tak, aby absolventi výcviku mohli tuto terapii vykonávat. Zároveň garantuje odbornou úroveň svých řádných členů a poskytuje jim profesní zázemí. Kromě výcviku psychoterapeutů seznamuje se svou prací i širší odbornou veřejnost. Vydává Revue pro psychoanalytickou psychoterapii a psychoanalýzu a pořádá odborné akce.

Copyright © 2024 - Spolek KOLUMBUS