Rozhodl jsem se, že se pustím do nové novinářské aktivity – tu a tam budu připravovat rozhovory se zajímavými členy Spolku Kolumbus. Jako prvního jsem si vybral pravého doktora přírodních věd Karla Vašíčka, učitele matematiky a deskriptivní geometrie, programátora, teď už i vydavatele a nepříliš zdatného překladatele, jak sám o sobě říká. Jako novinář je členem Syndikátu novinářů, je také jedním z tisíců českých e-shoperů.

 

Podnikáš jako nakladatel, můžeš uvést, v čem spočívá tvá živnost?

Vydal jsem za cca patnáct let šest knih o historii matematiky. Knihy sám překládám, sázím, navrhl jsem si obálky, distribuuji, prodávám, fakturuji, vedu účetnictví, řeším marketing. Před lety jsem si vytvořil webové stránky a zprovoznil e-shop. Vydávání knih je finančně náročné, sto tisíc korun nejsou žádné peníze. V poslední době jsem si sehnal spolupracovníky. Jeden mé překlady opravuje, druhý provádí velmi fortelně a zodpovědně jazykovou korekturu. Teď se mi ozval kolega, asi je to student či doktorand, který se mi nabídl, že přeloží nějaké historické matematické spisy. Jsem rád, že budu moct jeho texty vydat. V České republice je cca 1700 aktivních vydavatelů a asi 51 tisíc e-shopů, kolik z nich prodává knihy ale nevím.

 

Podnikání je samo o sobě náročné, jaké to je: podnikat, když trpíš duševní poruchou?

Nepracuji osm hodin denně, asi bych to nezvládl, nemám žádnou „pevnou pracovní dobu“. Pracuji tehdy, když se cítím dobře, nerozlišuji všední dny a víkend nebo sváteční dny. Je mi to jedno.

 

Můžeš představit svůj e-shop Eukleides, jakou literaturu si u tebe mohou lidé objednat?

Nabízím či prodávám cca 3500 titulů, můj e-shop je spíše menší a nemá cenu pro něj nějak podstatně rozšiřovat nabídku knižních titulů. Všechny tituly nemám skladem. Internetový obchod jsem si zprovoznil na bezplatné open source aplikaci OpenCart. Většinu práce si i kolem e-shopu dělám sám, nicméně asi 4x krát jsem využil pomoci programátora, který se zabývá vytvářením placených doplňků pro tuto aplikaci. Není zas tak drahý a hlavně je poctivý. Prodávám populárně vědecké a odborné knihy, ale mohu prodat zákazníkům víceméně jakoukoliv knihu, která je v běžné distribuci. Spolupracuji, nebo mám sepsané smlouvy s několika distributory, tedy s velkoobchody s knihami. Prodávám i knihy, které nejsou v běžné distribuci, takže se nedají koupit v běžném knihkupectví. Snažím se účtovat zákazníkům výhodné poštovné.

Sám jsem vydal šest knih. Dvě vydání knihy Cesta k integrálu, dvě vydání první učebnice diferenciálního počtu markýze LHospitala, kterou za 300 let nikdo nepřeložil. První moderní anglický překlad vyšel kupodivu ve stejné době jako můj první český překlad. Vydal jsem knihu Historie analýzy o historii matematické analýzy. Dále jsem vydal první české vydání Keplerova spisu Nové stereometrické výpočty vinných sudů, tedy knihu o objemech rotačních těles. Tento spis nevyšel ani anglicky.

Po Novém roce bych chtěl nechat vytisknout svůj poslední vydavatelský projekt, a to je část spisu Isaaca Newtona Matematické principy přírodní filozofie. Tento spis je považován za nejvýznamnější vědecký spis moderní doby. Obsahuje tři knihy. Od I. Newtona donedávna nevyšel česky ani jeden jeho spis. Před dvěma roky vyšlo v projektu docenta Špeldy několik knih. Mezi nimi výbor, či výběr ze třetí knihy Newtonova spisu Matematické principy přírodní filozofie. Knihou je míněna část tohoto spisu. My jsme po zhruba dvanácti letech příprav a asi čtyřech letech práce na překladu vydali úplný překlad první knihy tohoto Newtonova spisu. Knihy vydávám bez grantů či dotací, jen s menší podporou některých lidí, takže knihy, které jsem vydal, jsou poměrně drahé a neobejdou se bez chyb.

 

Jaké jsou v Česku podmínky pro podnikání tvého typu?

Většinu knih posílám Zásilkovnou, jsou levnější než Česká pošta. Nicméně i Zásilkovna v poslední době zdražila. Rostou bohužel více méně všechny ceny, tedy i poštovné. Za standardní zásilku platím Zásilkovně cca 86  Kč a zákazníkům účtuji zhruba 87 Kč. Menším vydavatelům by pomohlo snížení DPH za knihy, např. na 5 procent, či nulová DPH. Objem knižního trhu je kolem 7 miliard korun za rok, takže vybrané DPH více méně z hlediska velikosti státního rozpočtu nemá podstatný význam. Do roku 1990 bylo výhodné poštovné na knihy, pak se jako „přežitek socialismu“ zrušilo. Zvýhodněné poštovné za knihy by pomohlo nejen menším vydavatelům či prodejcům knih.

 

Nabízíš i e-knihy?

Elektronické publikace nenabízím, sám nemám čtečku knih ani tablet.  Nenabízím knihy, které jsem sám přeložil a provedl sazbu, jako elektronické knihy. Soudím, že tištěná kniha je trvalá hodnota, která vydrží třeba sto let. Navíc příprava matematických knih do elektronické podoby je náročná. Např. obrázek -  matematický náčrtek - musí být na čtečce knih na stejné straně na displeji, na které se o obrázku píše. Další problém je ten, že se obávám, že by se elektronických knih více ukradlo než prodalo.

 

Nedávno jsi úspěšně završil sbírku na portále Hit hit. Jaká je tvá zkušenost s touto webovou stránkou? Doporučil bys ji i dalším lidem, kteří chtějí rozjet nějaký projekt?

Mohu Hithit.cz doporučit, ale provize serveru a další náklady spojené s crowdfundingovou kampaní nejsou úplně zanedbatelné, ale něco jsem vybral, nikoliv na tisk knih, ten zaplatím ze svého, ale spíše na menší odměnu pro ty, kteří mi pomáhají s přípravou knih. Všem, kteří mě jakkoliv podpořili, děkuji. Děkuji rovněž všem, kteří si ode mě něco zakoupili, byť třeba jen jednu či dvě knihy.

 

Jaký typ literatury máš nejraději?

Poslední beletrii, kterou jsem přečetl, byla Nesnesitelná lehkost bytí Milana Kundery a krásné knihy Květy Legátové. Knihy K. Legátové vynikají podle mého názoru krásným jazykem a popisují těžký život lidí na Valašsku. Není tomu tak dávno, co jsem četl téměř každý týden nějakou návodnou knihu o moderních technologiích či matematice, knihy pro učitele. Psal jsem léta články o knihách do celé řady odborných, populárně vědeckých časopisů, pedagogických či didaktických časopisů a na některé internetové servery. V poslední době již recenze knih nepíšu. Občas napíši něco na svém blogu na IDNES.CZ, nejen o současné pandemii. Na základě toho, co píši na blogu a do jednoho místního tištěného média, jsem byl i v pořadu Máte slovo jako diskutující za veřejnost. Diskutoval jsem s poslancem za ANO z Pardubic Martinem Kolovratníkem, tehdejším poslancem za Piráty Mikulášem Ferjenčíkem a Robertem Šlachtou. Rovněž na základě toho, co píši o školství a svých někdejších pedagogických zážitcích, se mnou cca před šesti lety Česká televize natočila cca devadesátiminutový rozhovor do publicistického cyklu pořadů Pološero o práci učitelů. Nakonec můj příběh do pořadu ČT nezařadila. Nevím proč. Jestli mi nevěřili nebo nebyl můj příběh tak dramatický.

Vedle toho od roku 1999 soutěžím v televizních vědomostních soutěžích. Úspěšné jsem prošel konkurzy do většiny pořadů, do kterých jsem dělal konkurz či casting. Vyhrál jsem částku kolem 110 tisíc korun, což není tak úplně bagatelní částka.

 

Co si myslíš o Spolku Kolumbus, jehož jsi členem? Změnil bys v něm něco?

Spolek Kolumbus dělá přes 20 let užitečnou práci v boji za lepší život občanů s duševními potížemi. Bohužel si někdy myslím, že je to tak trochu boj s větrnými mlýny. Stejně jako ta moje podnikatelská činnost, jak se o mých aktivitách vyjádřila nedávno moje lékařka. Aktivním členům Spolku Kolumbus se podařilo za 20 let vybudovat spolek, který má docela velký rozpočet. Duševními potížemi, a to nejen schizofrenií, depresemi či bipolárně afektivní poruchou, ale i nespavostí, úzkostí nebo závislostmi, obsesemi, nebo jen dočasnými potížemi po nějakém životním debaklu, trpí kupodivu třicet procent populace napříč Evropou. Nevím, co by se mělo změnit, necítím se kompetentní radit. Snad jen se stále snažit o PR, aby se o lidech s duševními problémy více vědělo, že to není nějaký odpad společnosti. Co jsme my, můžete být jednou i Vy.

 

Poslední slova zpovídané osobnosti?

Děkuji všem.

Copyright © 2024 - Spolek KOLUMBUS